• شنبه تا پنجشنبه ساعت ۱۰-۱۹
  • ۰۲۱-۵۴۰۲۱۰۰۰
تعداد کالاهای موجود در انبار در حال حاضر 94904 عدد
تعداد کالاهای موجود در انبار در حال حاضر 94904 عدد

زمین فوتبال

176 (هر لایک 10 توان)
امتیاز کاربران : 5.00 از 5

ابعاد زمین فوتبال و مشخصات آن

همه چیز درباره شکل و ابعاد زمین فوتبال

فوتبال یک بازی گروهی و پر هیجان است که توسط دو تیم ۱۱ نفره شامل یک دروازه بان و ۱۰ بازیکن که در زمین فوتبال مستطیل شکل با ابعاد معین و طبق استاندارد فیفا برگزار می شود. این ورزش پرهیاهوی 90 دقیقه ای در ابعاد زمین فوتبال مستطیلی شکل، مورد علاقه همه گروه های سنی بوده و همیشه علاقه مندان و حتی تماشاچیان بسیاری را به خود جذب می کند.
بازیکنان این ورزش با انجام تمرینات مکرر و پرتحرک در زمین بازی فوتبال، فیزیک بدنشان تقویت شده و توانایی عضلات و میزان انعطاف پذیری و استقامت بدنشان افزایش می یابد. در نتیجه با بالابردن دقت و تمرکز شخص، میزان اعتماد به نفس، قدرت کنترل فشارهای روزانه زندگی و نیز حفظ فرد از بیماری ها، کیفیت زندگی فوتبالیست را ارتقا می دهد.

ابعاد زمین فوتبال

ابعاد زمین فوتبال استاندارد

یک زمین بازی فوتبال استاندارد بزرگسالان برای مسابقات بین المللی می بایست طولی برابر با ۱۱۰ تا ۱۲۰ یارد (قدم) داشته باشد. ابعاد زمین فوتبال معادل ۱۰۰ تا ۱۲۰ متر است و عرض زمین فوتبال ۷۰ تا ۸۰ یارد معادل ۶۴ تا ۷۵ متر تعیین شده است. ابعاد زمین‌های مسابقات غیر بین‌المللی می‌تواند بین ۹۱ تا ۱۲۰ متر طول و ۴۵ تا ۹۱ متر عرض داشته و نباید مربع باشد.

منطقه دفاع و حمله

اگر ابعاد زمین فوتبال را با خطوط عرضی به سه قسمت مساوی تقسیم کنیم:
۱.منطقه دفاع
در منطقه دفاعی زمین فوتبال که محوطه جریمه هر تیم در آن قرار دارد هر حرکتی در نتیجه مسابقه موثر بوده و ممکن است منجر به گل شود. در این منطقه  دروازه بان ، مدافع جلو ، مدافع آزاد (لیبرو) و دو مدافع کنار باید حضور داشته باشند. هافبک ها برای کمک به مدافعین نیز در این منطقه می توانند رفت و آمد داشته باشند.
2.منطقه حمله
منطقه حمله که در واقع منطقه دفاع تیم حریف محسوب می شود نیز محوطه جریم تیم مقابل در آن قرار دارد. در این ناحیه مهاجمین کنار و مهاجم نوک، هافبک ها و گاها مدافع آزاد یا یکی از مدافعین کنار در آن حضور دارند. در این منطقه که بسیار حساس است دروازه حریف مورد هدف گل قرار گرفته و سرعت بازی بالاتر است زیرا می بایست با بالابردن کیفیت بازی مدافعان حریف را پشت سر گذاشته و با وارد کردن توپ در دروازه مقابل به هدف اصلی بازی فوتبال برسند.

منطقه یک سوم میانی

۳.منطقه یک سوم میانی زمین فوتبال
سازماندهی حرکت گروهی تیم ها به کمک مدافعین و هافبک ها و همچنین مهاجمین بیشتر در این منطقه بازی ساز انجام می گیرد. یک سوم میانی زمین فوتبال، ناحیه بی طرف برای دو تیم است که با تقویت بازی و کسب برتری در این قسمت توسط مربیان نتیجه بهتری در بازی اتفاق خواهد افتاد. اهمیت این منطقه از بازی بیشتر از دو منطقه دفاعی و حمله است به همین علت فوتبالیستها بیشتر تمایل به بازی در قسمت یک سوم میانی زمین فوتبال دارند. بازیکنانی که در این منطفه از زمین بازی قرار میگیرند با وجود داشتن وظایف متعدد و آزادی عمل بیشتر در جریان بازی تبدیل به فوتبالیست هایی تکنیکی تر و آماده تر می شوند. فضاسازی برای بازی هجومی در ناحیه حمله به تیم مقابل و جلوگیری از رسیدن توپ به منطقه دفاع تیم خودی از وظایف چندگانه هافبک ها در این منطقه است.

خط کشی زمین فوتبال

نحوه خط کشی زمین فوتبال

علامت گذارى زمین فوتبال با خطوط سفید مشخص شده است. خطوط بلند مرز زمین را مشخص کرده و خطوط کوتاه مناطق هدف را نشان می دهند. ضخامت کلیه خطوط نباید بیشتر از ۱۲ سانتی متر باشد.
در خط کشی زمین بازى به وسیله خط میانى به دو نیمه مساوی تقسیم می شود. بازیکنان هر تیم تا زمانی که بازی شروع نشود باید در زمین خود مانده و اجازه ندارند از این خط عبور کنند.

 

برای مشاهده انواع کفش فوتبال اورجینال و برند در سایت ایران اسپورتر کلیک کنید.

خط کناری زمین

خط کناری زمین بازی فوتبال

طبق استانداردهای فیفا محوطه زمین فوتبال را نشان می دهد که بازی در آن در جریان است. توپی که از این خط رد شود، باید با یک پرتاب دست بازیکن حریف به بازی برگردد. خط عرضی زمین نیز خط دروازه نامیده می شود که اگر توپ از این خط عبور کند، طبق مقررات فوتبال یا با ضربه دروازه یا با کرنر به بازی بازمی گردد.
قسمتی از حاشیه زمین فوتبال مخصوص محوطه فنی زمین بازی است که گاها با خط چین مشخص شده و روبروی نیمکت ذخیره‌های تیم می باشد که مربی هر تیم اجازه دارد از آن قسمت نکاتی را به بازیکنان تیمش گوشزد کرده و تیم خود را هدایت کند.

دایره زمین فوتبال

دایره وسط زمین فوتبال برای چیست؟

مرکز زمین نقطه ای کوچک و توپر است که در وسط خط میانى مشخص شده و یک دایره به شعاع ۹.۱۵ متر با مرکزیت آن رسم شده است. این دایره وسط زمین فوتبال مشخص کننده حداقل فاصله بازیکنان حریف در شروع حمله می باشد. توپ طبق قانون بازی بر روی نقطه مرکزی قرار گرفته و بازی از آن نقطه آغاز می شود و بازیکنان حریف می بایست خارج از این دایره وسط زمین منتظر شروع بازی باشند. 
همچنین اگر آخر بازی فوتبال به ضربات پنالتی جهت تعیین برنده بازی کشیده شود بازیکنان به غیر از دو دروازه بان و بازیکن ضربه زن فعلی باید در این دایره قرار بگیرند.

محوطه 18 قدم

اندازه محوطه جریمه فوتبال

در جلوی هر دروازه محوطه مستطیل شکلی به عرض ۱۸ یارد معادل ۱۶.۵ متر و طول ۴۰.۳ متر، از خط دروازه، مشخص شده است که به محوطه جریمه یا به اصطلاح معمول محوطه هجده قدم یا منطقه پنالتی زمین فوتبال معروف است. این منطقه دارای چندین کارکرد است که برجسته ترین آنها مشخص کردن محدوده ای است که دروازه بان می تواند توپ را کنترل کند یعنی توپ را با دست لمس کرده و یا بگیرد و همچنین خطا بر روی بازیکنان حریف در این محوطه هجده قدم با ضربه پنالتی توسط داور فوتبال جریمه می شود.
خط های دیگر در این منطقه موقعیت توپ یا بازیکنان را در ضربات ایستگاهی، ضربه های دروازه، ضربات پنالتی و ضربات کرنر مشخص می کند.
اگر از نقطه مرکزی محوطه جریمه فوتبال، دایره ای به شعاع ۹.۱۵ رسم کنیم، قسمتی از آن دایره همان قوس پنالتی مشخص شده بالای محوطه جریمه می باشد و این دایره قرینه همان دایره وسط زمین بوده که تا خط مشخص شده خط دروازه تکمیل می شود.  نیم دایره جلوی محوطه جریمه، جزء محوطه جریمه و قوانین مربوط به آن محسوب نمی شود.

محوطه شش قدم

کاربرد محوطه شش قدم در فوتبال

محوطه شش قدم، محوطه کوچکتری در جلوی دروازه است که با فاصله ۶ یارد معادل ۵٫۵ متر در ۱۱ متر وجود دارد. می‌بایست ضربات شروع مجدد بازی در هنگام خروج توپ از خط عرضی زمین فوتبال از داخل محوطه شش قدم زده شود. مثلا زمانی که ضربه دروازه اعلام می شود همه بازیکنان می بایست خارج از این محوطه حضور داشته باشند و تا زمانیکه توپ از محوطه جریمه خارج نشده به این مکان وارد نشوند.

قوس کرنر زمین فوتبال

منطقه کرنر در زمین فوتبال

در ۴ گوشه زمین قوس کرنر با شعاع یک متر برای مشخص کردن جایگاه قرارگیری توپ جهت زدن ضربه کرنر نیز مشخص شده است و در هر طرف پرچم کرنر نیز جایگاه آن را مشخص می کند. زمانی که توپ توسط بازیکنان خودی از خط دروازه عبور کند ضربه کرنر از منطقه تعیین شده کرنر توسط بازیکنان حریف، بازی را دوباره به جریان می اندازد.

 

مقاله مرتبط : تفاوت لباس پلیری و هواداری

 

امتیاز کاربران
(هر ستاره 10 توان)
شما هم میتوانید به این مقاله امتیاز دهید!
نظر خود را بنویسید
(هر نظر تا 2000 توان)

online chat