• شنبه تا پنجشنبه ساعت ۱۰-۱۹
  • ۰۲۱-۶۶۴۵۴۵۹۵
تعداد کالاهای موجود در انبار در حال حاضر 88012 عدد
تعداد کالاهای موجود در انبار در حال حاضر 88012 عدد

نحوه استفاده درست از باتوم کوهنوری

2 (هر لایک 10 توان)
امتیاز کاربران : 4.75 از 5

نحوه استفاده صحیح از باتوم کوهنوردی

باتوم های کوهنوردی و پیاده روی طوری طراحی شده اند که به شما اطمینان و ثبات بیشتری می بخشند. این که آیا در حال پیاده روی در مسیرهای کوهستانی دشوار هستید یا نیاز به ثبات در پیاده روها و مسیرهای پارک دارید، انتخاب یک باتوم مناسب می تواند برای هر کسی مفید باشد.
طرز استفاده درست از باتوم کوهنوردی، بهترین مزایا را برای کوهنورد خواهد داشت. یاد بگیرید که چگونه میله ها را بگیرید، از حرکت دست و پای راست و چپ استفاده کنید و آنها را برای سربالایی و سرازیری تنظیم کنید. با استفاده از باتوم، احساس اطمینان بیشتری در راه رفتن و کوهپیمایی خواهید داشت.
هنگامی که عصاهای کوهنوردی خود را در کنار بدنتان نگه می دارید، آرنج های شما باید در زاویه مناسب قرار گیرند. این وضعیت صحیح قرارگیری دست ها، شرایط خوب برای نحوه صحیح استفاده از باتوم کوهنوردی را تضمین می کند و راحتی و اثر بخشی را به حداکثر می رساند. یک باتوم کوهنوردی ایده آل باید دارای ویژگی های فوق العاده ای از لحاظ تعادل، دوام، راحتی و وزن مناسب باشد.

طریقه استفاده از عصای کوهنوردی

نکات مهم در نحوه استفاده از باتوم کوهنوردی

موارد مختلفی مانند ارتفاع باتوم کوهنوردی، ریتم صحیح راه رفتن، قراردادن به موقع باتوم ها بر روی زمین متناسب با حرکت پاها و اعمال فشار جهت حرکت راحت تر و ... هستند که رعایت آنها و تمرین و تلاش موجب می شود تا استفاده از این عصاهای کوهنوردی برای شما آسان تر و کارآمدتر شود.
جنس باتوم های کوهنوردی کاربرد آنها را برای کوهنورد متفاوت می کند. اصولا باتوم های کوهنوردی از مواد: فیبر کربن و یا آلومینیوم تولید می شوند.
فیبر کربن - فیبر کربن یک پلاستیک سبک وزن و در عین حال بادوام است. باتوم های فیبر کربن یک انتخاب محبوب در بین کوهنوردان با کوله کوهنوردی سبک وزن است. در حالی که فیبر کربن بسیار قوی است، اما دوام کمتری نسبت به آلومینیوم دارد. اگر شما از نوع کوهنوردانی هستید که برای حفظ تعادل خود به باتوم ها وابسته هستند، شاید این نوع عصاهای کربنی برای شما مناسب نباشد. در صورت شکست یکی از باتوم ها، فضای بسیار کمی برای بازگرداندن تعادل باقی می ماند. از آنجا که فیبر کربن فوق سبک است و برای تولید به فرآیند بیشتری نیاز دارد، بسیار گرانتر از آلومینیوم است. 
آلومینیوم - آلومینیوم یک فلز فوق العاده بادوام و بسیار سبک است که می تواند در برابر بسیاری از استفاده ها مقاومت کند. باتوم های آلومینیومی قابل اعتماد بوده و مقرون به صرفه تر از نوع فیبر کربن هستند. باتوم های جنس آلومینیومی اصولا در اثر فشار زیاد نمیشکنند و خم می شوند، که در این صورت بازیابی تعادل قبل از زمین خوردن بسیار آسان تر است. آلومینیوم کمی سنگین تر از فیبر کربن است.

طرز استفاده از باتوم در کوهنوردی

طراحی مدل باتوم کوهنوردی در نحوه استفاده از آنها تاثیرگذار است. سه مدل باتوم کوهنوردی وجود دارد که شامل:
تلسکوپی – رایج ترین نوع باتوم های کوهنوردی همین نوع تلسکوپی هستند که بیشترین قابلیت تنظیم را دارند و برای کسانی که دوست دارند ارتفاع باتوم کوهنوردی خود را بسته به زمین تنظیم کنند، مناسب هستند. همچنین اگر قصد دارید در کمپینگ از عصاهای کوهنوردی خود به عنوان تیرهای چادر استفاده کنید، این مدل کاربردی تر است. باتوم های تلسکوپی به دلیل داشتن طول اضافی، کمی سنگین تر از مدل های دیگر هستند.
سه تکه – باتوم های سه گانه یا سه راهی معمولاً سبک ترین و جمع و جورترین طراحی را دارند. آنها سه قطعه دارند که توسط یک طناب کششی داخلی به هم متصل شده و توسط مکانیزم قفل دکمه ای در جای خود نگه داشته می شوند. باتوم های سه تایی برای کسانی که مسافرت های هوایی زیادی انجام می دهند بسیار عالی هستند. زیرا معمولاً آنقدر جمع می شوند که در چمدان های کوچک جا می شوند.
ثابت - باتوم های پیاده روی با ارتفاع ثابت بسیار رایج نیستند، زیرا هنگام استفاده از آنها به سختی روی کوله پشتی شما قرار می گیرند. طراحی ثابت بیشتر برای تیرهای اسکی معمول است. اگر زیاد به سفر و کمپینگ می روید و همراه داشتن عصای کوهنوردی را ملزم می دانید بهتر است از دو مدل دیگر استفاده کنید. باتوم های نوع ثابت برای استفاده در پیاده روی و کوهپیمایی های روزمره شما ممکن است ایده آل باشند.

تنظیم ارتفاع عصای کوهنوردی

 تنظیم ارتفاع باتوم کوهنوردی

اکثر تولیدکنندگان باتوم های کوهنوردی راهنمایی هایی در مورد طول مناسب با قد افراد ارائه می دهند و اصرار دارند که ارتفاع باتوم کوهنوردی در جایگاه مناسبی نسبت به قد تنظیم شود. برخی از کوهنوردان می گویند که باتوم ها باید با توجه به زمین تنظیم شوند. بنابراین هنگام پایین رفتن از شیب باید باتوم را بلندتر و برای صعود باید در اندازه ای کوتاهتر تنظیم کرد.
برخی از عصاهای کوهنوردی و پیاده روی دارای دسته های بلند هستند تا کوهنوردان بتوانند دست خود را مطابق با سطح زمین بالاتر یا پایینتر نگه دارند. به عنوان یک قاعده کلی، ارتفاع باتوم باید طوری تنظیم شود که دست شما بتواند دسته ی آن را به آرامی بگیرد و دست ها با زمین زاویه مناسبی داشته باشد. یعنی نحوه تنظیم باتوم کوهنوردی بدین گونه است که ساعد شما موازی زمین باشد و در هر حالت چه در صعود و چه فرود، دستها از ناحیه آرنج در زاویه 90 درجه خم شده باشند.

برای مشاهده و خرید باتوم کوهنوردی با قیمت عالی کلیک کنید.

نحوه صحیح گرفتن باتوم کوهنوردی

نحوه گرفتن باتوم کوهنوردی

برای آموزش طرز گرفتن باتوم کوهنوردی در دست هنگام گرفتن آن، دست خود را کاملا درون بند برده و تسمه باتوم را روی مچ دست بیاندازید. سپس به طوری که قسمت بالای بند بین انگشت شست و اشاره شما باشد، دسته ها را بگیرید. در نحوه صحیح گرفتن باتوم کوهنوردی، بند دور مچ دست شما به طور ایمن قفل شده و انتهای بند مابین کف دست و دسته باتوم قرار می گیرد. نگه داشتن درست دسته گریپ ها شما را از گرفتن اشتباه میله ها باز می دارد و هنگام افتادن اگر نیاز به حفظ خود داشته باشید، برای مچ دست و شست شما ایمن تر خواهد بود.

نحوه استفاده همزمان از دو باتوم

کارآمدترین روش برای راه رفتن با عصای کوهنوردی استفاده صحیح و همزمان از دو باتوم راست و چپ است. بدین طریق که برای حفظ تعادل بدن در قسمت چپ و راست هر دو باتوم را در دست بگیرید. می توانید از یک باتوم هم استفاده کنید ولی در مسیرهای طولانی و سراشیبی و سربالایی ها مسلما همراه داشتن دو باتوم تعادل بدن را بهتر حفظ خواهد کرد.

ریتم راه رفتن با عصای کوهنوردی

ریتم ریتم راه رفتن (استفاده تناوبی از پا و باتوم)

برای یک کوهنوردی ایده آل و مطمئن، از باتوم های خود استفاده تناوبی کنید. با کمی تمرین متوجه خواهید شد که باید باتوم در دست مخالف را با حرکت پای مخالف هماهنگ کنید زیرا در این حالت بهترین تعادل بدنی را هنگام راه رفتن خواهید داشت. یعنی پای راست بعد از باتوم چپ و پای چپ بعد از باتوم راست حرکت می کنند که این همان ریتم تناوبی صحیح راه رفتن پا ، باتوم ، پا ، باتوم با عصای کوهنوردی است.

طبیعی راه بروید

استفاده از باتوم باید به تدریج انجام شود، در حالی که راحتی اولیه بدن شما و قرارگیری در حالت طبیعی بسیار حیاتی است، بدن شما باید خود را با استفاده و حرکت باتوم ها وفق دهد. بسیاری از افراد که برای اولین بار از چوب کوهنوردی استفاده می کنند، قسمت بالای بدن آنها زود خسته می شود، بنابراین سعی کنید مسافت پیموده شده را به صورت مرحله ای تا زمان آشنایی با باتوم ها افزایش دهید.
با آگاهی از وضعیت بدن خود و نیز استفاده از یک باتوم خوب و مناسب، سعی کنید با آرامش و طبیعی راه بروید. باتوم را کمی جلوتر از پای خود بکارید و قبل از برداشتن و دوباره آوردن آن به جلو، به طور طبیعی با پا و بدن باتوم را دنبال کنید.

مقاله مرتبط : فواید باتوم کوهنوردی

روش درست استفاده از باتوم کوهنوردی

فاصله با بدن

در روش استفاده از عصای کوهنوردی، در کنار رعایت میزان ارتفاع و ریتم راه رفتن باید آن را در فاصله مناسبی از بدن به زمین بزنید. در مسیرهای هموار، باتوم را در فاصله 50 سانتیمتری جلوتر از خود می توانید به زمین بزنید و قدم بردارید تا به آن برسید ولی در مسیرهای سراشیبی این فاصله به 60 تا 70 سانتیمتر افزایش یافته و در صعودها بهتر است بسیار نزدیک به پاها باتوم را بر زمین بزنید و فشار سربالایی را بر آن وارد کنید.

مراقبت و نگهداری از باتوم

برای طولانی تر کردن عمر باتوم خود، حتما آن را همیشه تمیز نگه دارید. بعد از هر پیاده روی یا کوهنوردی قسمت انتهایی باتوم را از آلودگی ها پاک کنید. تکه های مختلف میله را اگر قابل جدا هستن، یکی یکی جدا کرده بشویید و کاملا خشک کنید و سپس همه قسمت ها را با دقت و صحیح به هم متصل نمایید. اگر در قسمتی از میله فرورفتگی یا خم شدگی ایجاد شده باشد، از آن بی تفاوت نگذرید و اگر قابل تعمیر است، حتما این کار را انجام دهید یا اگر قطعه ای جانبی قابل خرید و تعویض است، برای آن اقدام کنید. چون ممکن است در حین استفاده بشکند یا کاملا خم شود و موجب آسیب ناگهانی به شما شود.

نحوه استفاده صحیح از باتوم کوهنوردی + نتایج استفاده نادرست

نتیجه استفاده نادرست از باتوم کوهنوردی

باتوم های کوهنوردی دستها، شانه ها، قفسه سینه و ماهیچه های بالای کمر را از طریق طیف وسیعی از حرکات هنگام راه رفتن به کار می گیرد که می تواند کوهپیمایی و یا حتی پیاده روی روزانه شما را به یک تمرین تمام بدن تبدیل کند. داشتن باتوم کوهنوردی مناسب برای استفاده کامل از مزایای بالارفتن صحیح از شیب ها بسیار مهم است.
استفاده نادرست از باتوم کوهنوردی می تواند موجب درد در ناحیه کمر و شانه ها و نیز خستگی زودهنگام کل بدن شود. باتوم هایی که بیش از حد بلند هستند وضعیت بدن شما را به عقب هل می دهند و می توانند باعث ناراحتی در شانه های شما شوند. قطب هایی که خیلی کوتاه هستند باعث می شوند که به جلو خم شوید، که در این صورت به کمرتان فشار وارد می کند. همچنین فشارهای وارده از نحوه نادرست استفاده از باتوم های کوهنوردی موجب درد در ناحیه زانوها، مچ دستها و آسیب به بافت های کف دست نیز می شوند. پس قبل از اینکه یک مزیت را به بحران تبدیل کنید، طریقه صحیح استفاده از باتوم در کوهنوردی را بیاموزید، تمرین کنید و سپس به کار بگیرید.

مقاله مرتبط: چک لیست لوازم کوهنوردی

 
 

 

امتیاز کاربران
(هر ستاره 10 توان)
شما هم میتوانید به این مقاله امتیاز دهید!
نظر خود را بنویسید
(هر نظر تا 2000 توان)

online chat