• شنبه تا پنجشنبه ساعت ۱۰-۱۹
  • ۰۲۱-۶۶۴۵۴۵۹۵
تعداد کالاهای موجود در انبار در حال حاضر 88428 عدد
تعداد کالاهای موجود در انبار در حال حاضر 88428 عدد

تشخیص توپ میکاسا والیبال اصل از تقلبی

92 (هر لایک 10 توان)
امتیاز کاربران : 4.31 از 5

راهنمای کامل تشخیص توپ میکاسا اصل (اورجینال) و تقلبی

 

تشخیص توپ والیبال میکاسا اصل

هر چه محصول محبوب تر و عمومی تر باشد تولید نمونه تقلبی و غیر اصلی آن از نظر اقتصادی منطقی تر است. توپ والیبال میکاسا MVA200 به عنوان تنها توپ مسابقات جهانی والیبال از معدود محصولاتی است که نمونه غیر اصلی و فیک آن در چندین کشور دنیا تولید می شود! و این موضوع کار را برای خریداران توپ والیبال اصلی و با کیفیت مشکل می کند. در مقاله حاضر سعی شده تا با ارائه نکاتی ریز و ساده اما مهم تشخیص توپ اصلی میکاسا MVA200 از نمونه متفرقه آن برای هر فردی حتی بدون اطلاعات حرفه ای را راحت کند.

تشخیص توپ والیبال اصلی

شاید بتوان توپ های مشابه نمونه اصلی میکاسا MVA200 را در بازار به ۴ گروه اصلی تقسیم کرد که در حقیقت ۲ گروه از این چهار گروه نمونه تقلبی و ۲ گروه آن نمونه اصلی است که در بازار ایران موجود می باشد. همانطور که مستحضرید توپ والیبال MVA200 توسط شرکت بسیار قدیمی و بزرگ میکاسا تولید می گردد. دفتر مرکزی این شرکت با قدمتی ۱۰۰ ساله (1917) در ژاپن و در شهر هیروشیما واقع شده اما کارخانه های تولیدی این شرکت علاوه بر ژاپن به دلیل هزینه کمتر نیروی کار در کشورهای دیگر مانند تایلند، مالزی و ویتنام هم واقع گردیده که هر کدام ازاین کارخانه ها، مسئولیت تولید یک یا چند مدل از توپ های اصلی این شرکت را به صورت تخصصی برعهده دارند. بر اساس قانون احترام به حقوق تولید کننده در دنیا و همچنین گمرک جمهوری اسلامی ایران بر روی هر توپ نام کشور تولید کننده باید به صورت "Made in…" درج گردد و تنها در صورتی اجازه ورود از مبادی قانونی برای هر کالایی وجود دارد که کشور واقعی تولید کننده بر روی کالا درج گردیده باشد.

نحوه تشخیص توپ والیبال اصل

کارخانه اصلی تولید کننده توپ والیبال MVA200 میکاسا ژاپن در کشور تایلند واقع گردیده است و این سایت بزرگ در کشور تایلند کلیه توپ های میکاسا ژاپن را در سراسر دنیا تولید می کند. «‌بنابراین نمونه اصلی توپ والیبال میکاسا ژاپن در تایلند تولید می شود و نه درژاپن! این نکته اصلی است که باید قبل از هر تحلیل و بررسی در نظر داشت.» همانطور که گفته شد در ایران ۴ مدل توپ میکاسا MVA200 وجود دارد که به نمونه اصلی نزدیک می باشد. البته مدل های دیگری هم وجود دارد اما به دلیل نمونه اصلی نبودن و فیک بودن آنها به طور کاملا واضح و مشخص، از تحلیل آنها صرفه نظر شده است که این ۴ مدل به شرح زیر می باشد:

۱- نمونه چینی توپ والیبال میکاسا MVA200

2- نمونه پاکستانی توپ والیبال MVA200 

3- نمونه MVA200 اصلی وارد شده از طریق دبی و مبادی غیر قانونی و

۴- نمونه اصلی و اورجینال وارد شده مستقیم از میکاسا ژاپن و از مبادی قانونی که در مقاله حاضر به مقایسه هر کدام از این مدل ها و تفاوت های بین آنها خواهیم پرداخت.

تشخیص اصل بودن توپ والیبال

شکل ظاهری:

در نگاه اول این نمونه چینی MVA200 است که رقابت را به راحتی به ۳ رقیب دیگر واگذار می کند. در نمونه چینی جنس توپ تفاوت مشهودی با دیگر مدل ها دارد و حتی چاپ بزرگ FIVB یا فدراسیون جهانی والیبال هم بر روی آن مشاهده نمی شود. چرم توپ در نمونه چینی فرورفتگی های نمونه اصلی را ندارد و از یک چرم مصنوعی PU برای تولید آن استفاده شده که اگر نمونه چینی و پاکستانی و یا اصل را کنار هم مشاهده کنید به راحتی متوجه خواهید شد که نمونه چینی رنگ کمتری داشته و سرمه ای زرد استفاده شده در آن به شفافی نمونه های اصلی و حتی پاکستانی نیست. اما از نظر رنگ و شکل ظاهری نمونه پاکستانی بسیار شبیه به نمونه های اصلی MVA200 می باشد.

از کجا بفهمیم توپ والیبال اصل است

نوع دوخت و چسب:

بعد از بررسی اولیه می توان گفت نمونه چینی از میدان رقابت تشخیص اصل بودن کنار رفته اما نمونه پاکستانی توپ والیبال میکاسا MVA200 را می توان رقیب سرسخت ظاهری نمونه اصلی و ارجینال دانست. اما با نگاه ریزبینانه به نوع چسبیدن رویه های زرد و سرمه ای توپ والیبال میکاسا متوجه می شوید که دوخت و چسب نا مناسب و کثیف یکی از دلایل اصلی مشخص شدن تقلبی بودن نمونه پاکستانی توپ والیبال میکاسا خواهد بود. اگر بتوان درجه بندی کرد نوع چسب و دوخت توپ میکاسا پاکستانی را در رده آخر این زمینه قرار داد حتی نمونه چینی از نمونه پاکستانی تمیز تر و بهتر چسبانده شده است.

مشخصات توپ والیبال خوب

رنگ والف:

شاید بتوان گفت در حال حاضر راحت ترین راه تشخیص توپ والیبال میکاسا اصلی از توپ فیک والیبال میکاسا مدل MVA200 رنگ و نحوه قرار گیری والف توپ است. همانطور که می دانید والف توپ یکی از عوامل مهم در کیفیت توپ می باشد. چرا که عدم کیفیت والف توپ باعث خواهد شد تا از باد توپ به مرور زمان کاسته شود و گاهی اوقات اگر به والف، در نمونه تقلبی روغن نزده باشند حتی در طول یک بازی نیاز به دوباره باد کردن توپ و تنظیم باد توپ است. تقریبا از سال ۲۰۱۶ شرکت میکاسا ژاپن مواد جدیدی را در والف توپ های خود استفاده کرده که این ماده مشکی رنگ کیفیت فوق العاده بهتری را نسبت به رنگ سفید داشته و باد توپ برای مدت زمان بسیار زیادی با وجود بازی بدون تغییر می ماند. این تغییر رنگ والف هنوز در نمونه های چینی و پاکستانی نتوانسته اعمال شود و به همین دلیل در زمان نگارش این مقاله یکی از تفاوت های عمده توپ میکاسا ژاپن اصل با توپ میکاسا تقلبی و فیک رنگ والف آنها می باشد که در تصویر مشاهده می نمایید. همچنین در مدل های اصلی توپ میکاسا برای جلوگیری از آسیب رساندن به دست در هنگام ساعد زدن و در مقابل ضربات اسپک پر قدرت حریف والف کمی داخل تر در نظر گرفته شده است.
نکته مهم در مورد والف توپ والیبال میکاسا  MVA200و یا هر توپ دیگری این است که برای نرم شدن والف بهتر است قبل از باد کردن توپ سوزن توپ را به یک قطره روغن آغشته نمایید و سپس سوزن را وارد توپ نمایید و چندبار با سوزن بازی کنید تا والف کاملا روغنی شود و اصطلاحا نرم گردد و حسابی آب بندی شود. والف خشک یکی از عوامل اصلی خالی شدن باد توپ می باشد.

مشخصات توپ والیبال اصل

جزئیات دقیق پیرامون والف توپ والیبال میکاسا MVA200:

اکنون که صحبت از والف توپ شده و نظر شما به این سمت جلب شده بیاییم نگاه دقیق تر و موشکافانه تری به این بخش بیاندازیم. چرا که بسیاری از تفاوت ها بین توپ اصلی و فیک از همین بخش قابل تشخیص می باشد. در مورد والف به طور مفصل در بخش قبلی صحبت شده اما نکته بارز دیگری که در اطراف والف مشاهده می شود بارکد میله ای روی توپ  می باشد. از آنجایی که به دلیل یکنواخت بودن ضربات در حین بازی و در سرعت بالا هیچ گونه پستی و بلندی بر روی توپ نباید باشد، بار کد میله ای در نمونه های اصلی و پاکستانی بر روی توپ چاپ شده و هیچ گونه برجستگی ندارد در صورتی که در نمونه چینی بارکد به جای چاپ برروی توپ داغ شده که همین موضوع باعث شده توپ از حالت یکنواختی خارج شده و در هنگام زدن ضربات بسیار محکم اسپک توپ بی جهت موج بگیرد و از حالت استاندارد خارج شود. نکته بعدی و قابل توجه اینکه ۴ حرف و عددی که بر روی توپ درج شده است، در نمونه MVA200 ارجینال که بصورت قانونی و توسط نماینده اصلی وارد می شود، کلمه MT4R چاپ شده است. ولی بر روی نمونه اورجینال غیر قانونی وارد شده این توپ از دبی کلمه MT3R و بر روی نمونه پاکستانی نیز کلمه MT4L چاپ شده و نیز بر روی نمونه چینی کد MT2I داغ شده است. همچنین در نمونه های اصلی و پاکستانی عبارت Mikasa Japan چاپ شده که در نمونه چینی باز هم این چاپ اصلا وجود ندارد.

عکس توپ والیبال اصل

بالاخره Made in Thailand و یا هولوگرام Mikasa Japan؟!

همان طور که در ابتدای این مقاله ذکر شد توپ اصلی میکاسا MVA200 و یا بعضی دیگر از مدل های میکاسا در تایلند تولید می شوند که بر روی آن ها برچسبهای مختلفی بسته به بازارهای هدف چسبانده شده است. در بین این ۴ مدل تنها دو مدل اصلی و اورجینال از این برچسبها بر روی خود داشته و دقیقا این یکی از نکاتی است که شما می توانید به کمک آن نمونه پاکستانی را از نمونه های اصلی جدا کرده و تشخیص دهید. نمونه اصلی توپ میکاسا MVA200 والیبال که از طریق مبادی قانونی و مستقیم از خود ژاپن سفارش داده شده یک بر چسب طلایی Made in Thailand بر روی آن چسبانده شده است که مشخصه اصلی تفاوت این توپ با نمونه اصلی وارد شده بصورت غیر قانونی از دبی می باشد. اما باز هم تاکید می شود که هر دو نمونه اصلی می باشند اما یکی با پرداخت حقوق و عوارض گمرکی قانونا وارد شده و دیگری بنا به هر دلیلی از مبادی غیر قانونی و از طریق دبی وارد ایران گردیده است. اما نمونه اصلی دبی هم دارای یک برچسب خاص قرمز رنگ شیشه ای بر روی توپ می باشد که بر روی آن لوگو میکاسا به صورت قرمز رنگ طراحی و همانطور که در تصویر مشاهده می نمایید بر روی توپ چسبانده شده است.
تا اینجا سعی شد تا نکاتی ساده و کاربردی برای خرید توپ والیبال میکاسا MVA200 اصلی به کمک تصاویر ارائه گردد.
اما برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد توپ والیبال میکاسا MVA200 اصل زرد و آبی اینجا کلیک کنید.

عکس توپ میکاسا

چرا توپ میکاسا MVA200 اصل ژاپن توپ رسمی تمامی مسابقات والیبال جهانی است؟!

شرکت میکاسا ژاپن با قدمتی ۱۰۰ ساله یکی از شرکت های پیشرو در زمینه تولید توپ در دنیا می باشد. توپ های والیبال تا قبل از سال ۲۰۰۸ میلادی با استفاده از ۱۸ پنل مستطیل شکل تولید می شدند که عموما سفید رنگ بوده و یا از ترکیب چند رنگ در تولید آنها استفاده می شد. در سال ۲۰۰۸ برای اولین بار در المپیک پکن، کمپانی میکاسا ژاپن توپی را به بازار عرضه کرد که تنها از ۸ پنل در تولید آن استفاده شده بود و برای دید بهتر در پخش زنده تلویزیونی و نیز داور خط نگهدار دورنگ زرد و سرمه ای در آن به کار رفته بود. این محصول که با عنوان توپ والیبال میکاسا MVA200 وارد بازار شد؛ بر روی سطح آن فرورفتگی هایی وجود داشت که باعث کاهش اصطکاک هوا و نیز افزایش نرمی توپ و اصطکاک بهتر با دست می شد.

تصویر توپ والیبال

 

 

بعد از ارائه بسیار موفق این توپ در مسابقات المپیک شرکت میکاسا توپی با همان کیفیت اما رنگ بندی جدید بر اساس سلیقه اروپا جهت مسابقات لیگ قهرمانی اروپا به بازار عرضه کرد با نام MVA200 CEV که در این توپ از رنگ سبز به جای سرمه ای استفاده شد. اما کیفیت سطح و نیز والف کاملا یکسان بوده و تنها رنگ پنلها در این توپ متفاوت می باشند. نکته مهم دیگر در مورد این توپ این است که نمونه تقلبی این توپ به بازار ایران عرضه نشده و لذا شاید انتخاب مطمئن و بی دردسری از نظر اورجینال بودن باشد.
برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد توپ والیبال میکاسا MVA200 CEV سبز و زرد اینجا کلیک کنید.

چه توپ والیبالی بخریم

 

تفاوت توپ والیبال میکاسا MVA200 با توپ والیبال میکاسا MVA300:

بعد از توپ والیبال میکاسا MVA200 توپ والیبال میکاسا MVA300 به عنوان با کیفیت ترین توپ تولید شده توسط میکاسا ژاپن را می توان نام برد که برای مسابقات غیر جهانی استفاده می شود. تنها تفاوت این توپ با مدل MVA200 در عمق فرورفتگی های سطح توپ می باشد که در سطح مسابقات جهانی و فقط زیر دست بازیکنان حرفه ای خود را نشان می دهد. اما این توپ قیمت مناسب تری داشته و از نظر احساس، والف و چسبندگی بر روی ساعد و پنجه بازیکنان والیبال تقریبا یکسان می باشد.
برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد توپ والیبال میکاسا MVA300 اینجا کلیک کنید.

>عکس توپ میکاسا اصل

آیا توپ والیبال MVA310 میکاسا برای مسابقات جهانی استفاده می شود و تفاوت آن با توپ MVA200 و MVA300 در چیست؟

شاید بتوان توپ MVA310 را مقرون به صرفه ترین توپ در کلاس مسابقات جهانی دانست. قیمت مناسب نسبت به مدل های MVA200 و MVA300 و تنها تفاوت در نبود فرورفتگی ها در سطح توپ می باشد که کمی اصطکاک توپ با هوا را بیشتر کرده و سرعت ضربات کمی کاهش پیدا می کند و همچنین کمی خشک تر از نمونه MVA200 می باشد، که این موضوع نسبت به قیمت آن کاملا منطقی و البته برای بازیکنان حرفه ای و نیمه حرفه ای قابل چشم پوشی است.
برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد توپ والیبال MVA310 میکاسا ژاپن اینجا کلیک کنید.

عکس توپ والیبال میکاسا

 

تفاوت توپ والیبال MVA330 با مدلهای MVA200 و MVA300 و MVA310 در چیست؟

در سری توپ های مسابقه ای میکاسا ژاپن توپ MVA330 در جایگاه چهارم قراردارد و برای مسابقات داخلی بیشتر استفاده می شود. تکنولوژی پنلها در این توپ مشابه مدل های MVA200 و MVA300 و MVA310 می باشد اما جنس رویه آن به نرمی این مدلها نبوده و نه در گروه فوق حرفه ای بلکه در گروه نیمه حرفه ای قرار می گیرد. این توپ عمر و کیفیت قابل قبولی نسبت به قیمت خود داشته و تنها فرورفتگی های سطحی را ندارد، اما والف آن مشابه مدل های حرفه ای می باشد.
برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد توپ والیبال میکاسا MVA330 ژاپن اینجا کلیک کنید.

عکس از توپ والیبال

تفاوت مدل های توپ میکاسا MVA310L و MVA330L با مدلهای معمولی MVA310 و MVA330 در چیست؟

بیشتر توپ های تولید شده توسط شرکت میکاسا ژاپن در دو کلاس بزرگسالان و جوانان تولید می شود. که توپ های تولید شده برای کلاس جوانان و بانوان به اضافه کردن حرف L به انتهای مدل مشخص می شود. این توپها معمولا از نمونه های اصلی کمی سبکتر و نرمتر بوده و احساس بهتری نسبت به توپهای اصلی دارند تا ساعد و پنجه جوانان و بانوان را آسیب نزند. اما از نظر کیفیت ساختار رویه و والف و یا فرو رفتگی های سطحی کاملا شبیه نمونه اصلی است و تفاوتی ندارند.
برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد توپ میکاسا MVA310L اینجا کلیک کنید همچنین برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد توپ میکاسا MVA330L اینجا کلیک کنید

تشخیص توپ بسکتبال میکاسا اصل

آیا شرکت میکاسا توپ های قیمت مناسب و ارزان هم تولید می کند؟

شاید توپ میکاسا مدل MVA390 را بتوان ارزان ترین مدل تولید شده از سری MVA توسط میکاسا ژاپن نامید که با قیمت بسیار مناسب و با کاربرد داخل سالن می باشد و برای بازی والیبال در فضای باز هم مناسب است. تفاوت اصلی این توپ با دیگر توپهای سری MVA جنس رویه آن می باشد که کمی خشک بوده و به همین دلیل فقط برای بزرگسالان قابل استفاده می باشد، اما عمر خوبی داشته بعلاوه قیمت بسیار مناسب نسبت به دیگر مدلهای سری MVA دارد.
برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد توپ والیبال میکاسا MVA390 اینجا کلیک کنید

تشخیص توپ والیبال اصل

آیا شرکت میکاسا ژاپن برای والیبال ساحلی نیز محصولی دارد؟

توپ والیبال میکاسا VLS300 ژاپن را شاید بتوان تخصصی ترین محصول تولید شده توسط این شرکت دانست. پنلهای ۱۰ گانه این توپ به وسیله دوخت به یکدیگر متصل شده اند، نه چسب و نیز وزن آن بسیار سبک و سطح آن بسیار نرم می باشد. سطح توپ ضد آب بوده و جنس آن به گونه ای طراحی شده که در مقابل گرما، آب و خاک کاملا مقاوم است. همچنین عمر بسیار بالایی داشته و پنلها به کمک تکنولوژی "دوبار دوخت" بسیار محکم در جای خود ثابت شده اند تا هیچ گاه با وجود اصطکاک بالا با ماسه ها از جا کنده نشوند.

برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد توپ والیبال ساحلی میکاسا VLS300 ژاپن اینجا کلیک کنید.

تشخیص اصالت توپ های میکاسا

در نهایت می توان تکنیک های تشخیص اصل بودن توپ میکاسا ژاپن را بطور خلاصه به صورت زیرگروه بندی کرد:

1- رنگ پنلها و شکل ظاهری (شفاف و دارای تو رفتگی سطحی)

2- دوخت و چسب (جسب کاری بسیار تمیز مخصوصا در جای تلاقی پنل زرد و آبی)

3- رنگ والف (رنگ والف مشکی برای نمونه های اصلی)

4- نوشته های اطراف والف (برچسب Made in Thailand طلایی)

همچنین شرکت میکاسا ژاپن برای رشته های ورزشی دیگر مانند فوتبال، فوتسال، بسکتبال، واترپولو و فوتوالی نیز توپ هایی در سطح کلاس جهانی تولید می کند که در لینک زیر می توانید اطلاعات بیشتری در این زمینه کسب کنید.

 

مقاله مرتبط : ارتفاع تور والیبال برای سنین مختلف

 

امتیاز کاربران
(هر ستاره 10 توان)
شما هم میتوانید به این مقاله امتیاز دهید!
نظر خود را بنویسید
(هر نظر تا 2000 توان)

نظرات کاربران

5 نظر
امیر حسین سلیمانی ارسال شده در ۱۲ اسفند ۱۴۰۰

خیلی خیلی ازتون ممنونم که بهم کمک کردین من میخاستم یدونه v200w بخرم بعد تو چند جا سر زدم بلد فهمیدم که نمونه ی تقلبی رو با قیمت اصلی میفروشه و توپش هم خیلی معلوم بود که اصل نیست بعد دوماهه با شما اشنا شدم و خیلی چیزا به اطلاعات عمومیم اضافه شده و هم میتونم خریدام رو با خیال راحت انجام بدم خیلی ممنون

پاسخ دهید
متین اسماعیلی ارسال شده در ۶ آبان ۱۳۹۸

ممنون که اطلاعات خوبی به اختیار کاربران گذاشتید

پاسخ دهید
احمد محمدزاده ارسال شده در ۸ تیر ۱۳۹۸

ممنون اطلاعات خوب و مفیدی درمورد توپ های میکاسا بود که بهش اشاره کرده بودین

پاسخ دهید
امیر محمد رضایی ارسال شده در ۷ تیر ۱۳۹۸

سلام بسیار ممنون از راهنمایی شما

پاسخ دهید
علی رحیمی ارسال شده در ۱۸ دی ۱۳۹۷

سلام ممنون از مقاله بسیار خوبتان جناب سوالی داشتم برای ساخت توپ میکاسا از چه نوع چسبی استفاده میشود؟

پاسخ دهید

online chat