• شنبه تا پنجشنبه ساعت ۱۰-۱۹
  • ۰۲۱-۶۶۴۵۴۵۹۵
تعداد کالاهای موجود در انبار در حال حاضر 88179 عدد
تعداد کالاهای موجود در انبار در حال حاضر 88179 عدد

لوازم شنا

اطلاعات مفید در مورد سابقه ورزش شنا

شنا (SWIMMING) یک فعالیت باستانی است و از زمانی که آب و انسان روی زمین بوده، وجود داشته است. باستان‌شناسان بر این باورند که قدمت شنا به ۲۵۰۰ سال قبل از میلاد مسیح در تمدن مصر برمی گردد و بعد از آن در تمدن‌های آشور و یونان و روم باستان ادامه یافته است. آنچه از گذشته آموزش شنا می‌دانیم بر اساس یافته‌هایی است که از «حروف تصویری» هیروگلیف مصریان به دست آمده است. 

شنا لازمه زندگی انسان

نقاشی های ماقبل تاریخ قسمت جنوب غربی مصر را نشان می دهد که نشان دهنده انسان های در حال شنا است. از تصاویر اینگونه به نظر می رسد که شنایی شبیه دست و پا زدن در آب است، اما ممکن است چیزی فراتر از این باشد. البته، در طولانی مدت، شنا به دلیل آن که برای زنده ماندن ضروری بود مورد نظر انسانها قرار گرفت. این که انسان برای جلوگیری از غرق شدن خود زمانی که در آب بیفتد یا بخواهد مسیری از رودخانه را بنا به ضرورت در آب طی کند، شناکردن را یاد گرفته است.

شنا در تمدن های مختلف  

 یونانی‌های باستان و رومی‌ها شنا را جزء‌ برنامه‌های مهم آموزش نظامی خود قرار داده بودند. شنا در شرق به قرن اول قبل از میلاد باز می‌گردد. در قرن هفدهم به دستور رسمی حکومتی ژاپن، شنا به صورت اجباری در مدارس تدریس می‌شد. مسابقات سازمان یافته شنا در قرن ۱۹ میلادی قبل از ورود ژاپن به دنیای غرب شکل گرفت. از قرار معلوم مردم ساحل نشین اقیانوس آرام، به کودکان هنگامی که راه می‌افتادند یا حتی پیش تر از آن، شنا می‌آموختند. رومی‌ها اولین استخرهای شنا را بنا کردند و گفته می‌شود که در سدهٔ یکم پیش از میلاد گایوس ماسناس رایزن سیاسی سزار آگوست رومی، نخستین استخر آب گرم را ساخت.
شنا از روزهای باستانی خود تا کنون راهی طولانی را طی کرده است. 
درسواحل بریتانیای کبیر در اواخر قرن ۱۷ میلادی از شنا در آب به عنوان وسیله‌ای برای درمان استفاده می‌شد. در سال ۱۸۱۰ لرد بایرون شاعر نامدار بریتانیا تنگه داردانل را با شنا پیمود. مدرسه فورتای آلمان اولین مدرسه‌ای بود که در سال ۱۸۱۰ شنا را در برنامه خود گنجاند و بعد از آن به تدریج سایر مدارس از این برنامه استقبال کرده‌اند. 

از نیاز تا تفریح

البته تا پیش از قرن نوزدهم شنا به عنوان تفریح و ورزش در میان مردم جایگاهی نداشت و فقط یک الزام بود. زمانی که نخستین سازمان شنا در سال ۱۸۳۷ در لندن تأسیس شد ، ۶ استخر سر پوشیده وجود داشت که مجهز به تخته شیرجه بودند. انگلستان به عنوان اولین کشور شناخته شده در شنا وارد این میدان شد. انجمن ملی شنا در انگلستان مسابقات را سازماندهی کرد و به سرعت محبوبیت یافت. در سال ۱۸۴۶ اولین مسابقات شنا در مسافت ۴۴۰ یارد در استرالیا برگزار گردید. در سال ۱۸۷۸ جیمز تروج با مشاهده شنای بومیان آمریکای جنوبی سبک ترکیبی شنای کرال و حرکت قورباغه ای ضربه های پا را با نام خود شنای تروجن به نمایش گذاشت. تغییرات در تکنیک های شنا از همین نقطه تاریخ آغاز شد و در طی مسیر در مناطق مختلف اصلاح شد تا به شکل امروزی درآمد.