• شنبه تا پنجشنبه ساعت ۱۰-۱۹
  • ۰۲۱-۶۶۴۵۴۵۹۵
تعداد کالاهای موجود در انبار در حال حاضر 88428 عدد
تعداد کالاهای موجود در انبار در حال حاضر 88428 عدد

آیا کوهنوردی باعث لاغری می شود؟

1 (هر لایک 10 توان)
هنوز امتیازی ثبت نشده

لاغری با کوهنوردی

آیا کوهنوردی انتخاب خوبی برای لاغری است؟

بیشتر افراد می دانند که کوهنوردی از انواع عالی ورزش برای همه سنین است. کوهنوردی برای کاهش وزن به عنوان بخشی از یک سبک زندگی سالم قطعا امکان پذیر است. کوهنوردی برای لاغری می تواند یک روش سالم و سرگرم کننده عالی باشد. بدیهی است که کاهش وزن چیز ساده ای نیست و همچنین نیازی به تمرکز بر یک فعالیت ندارد. با این حال، اگر به دنبال نوعی ورزش هستید که جذاب‌تر از دمبل زدن یا راه رفتن روی تردمیل باشد، این ورزش بسیار مناسب است. چون به هر حال در ارتفاعات هوا پاک تر است و کوهپیمایی در فضای باز مسلما حس بهتری در ذهن و روح افراد ایجاد می کند.

آیا کوهنوردی باعث لاغری می شود؟

کوهنوردی ترکیبی از یک تمرین مبتنی بر قدرت با مقدار مناسبی از تمرینات هوازی است. همچنین شامل کشش، تعادل و هماهنگی زیادی می شود. این ورزش امکان لذت بردن و به چالش کشیدن شما را در هر سطحی دارد. برای همین کوهنوردی یک روش خوب برای کاهش وزن و همچنین یک تفریح سرگرم کننده و جذاب برای افرادی است که به طور مرتب آن را انجام می دهند. ترکیبی از جنبه های مختلف فیزیکی و ذهنی در ورزش کوهنوردی باعث می شود که به دلیل تمرکز و هماهنگی موجود، از بسیاری دیگر از ورزش های فضای باز متمایز شود.
کاهش وزن به کمک کوهنوردی نسبت به سایر فعالیت‌ها رایج‌تر است. برای همین با ایجاد انگیزه در خود می توانید راحت تر صعود کنید. کوه مکان دلپذیری است و مسیری وجود دارد که از قبل برای آن برنامه ریزی کرده اید. البته انجام ورزش منظم بسیار بهتر از تمرینی است که تصمیم به انجام آن دارید اما در نهایت آن را نادیده می گیرید. حتی بدون تمرکز روی فقط یک قسمت از بدن که نیاز به چربی سوزی بیشتری دارد، طبیعتاً با کوهنوردی فرم بدنی بهتری پیدا خواهید کرد. البته حتی اگر فقط یک یا دو بار در هفته بروید و لذت ببرید، یک تمرین خوب برای کاهش وزن و لاغری به حساب می آید. بیشتر کوهنوردان مدرن دارای شاخص توده بدنی سالم در محدوده نرمال هستند. آنها بر تغذیه مناسب و تمرین بیشتر از وزن بدن تمرکز می کنند.

کالری سوزی با کوهنوردی

یک ساعت کوهنوردی چقدر کالری می سوزاند

با کوهنوردی می توانید بیشتر کالری بسوزانید. این رشته ورزشی کالری زیادی می سوزاند! 600 تا 700 کالری برای یک ساعت فعالیت کوهنوردی در مقابل 300 تا 400 کالری برای یک ساعت پیاده روی! خودتان مقایسه کنید. این میزان از کالری سوزی به شما امکان می دهد که در هنگام ساختن بدن خود وزن کم کنید. گاهی اوقات عامل ترس چیزی است که بدن شما را به منطقه کالری سوزی سوق می دهد. تمرکز با تمام وجود، برای اینکه در حین کوهنوردی زمین نخورید کار نسبتاً سختی است. البته نمی توان گفت که کوهنوردی خطرناک است، ولی برای بالا رفتن و مخصوصا پایین آمدن از کوه نیاز به تمرکز زیادی دارید که منجر به صرف انرژی بیشتری می شود.

چربی سوزی و کاهش وزن با کوهنوردی

اطلاعات متفاوتی در مورد میزان کالری سوزی وجود دارد. برخی در محاسبات 8 تا 10 کالری در دقیقه بیان کرده اند، ولی طبق ردیاب های تناسب اندام در افراد مختلف به طور متوسط حدود 5 تا 11 کالری در دقیقه مشاهده شده است. بنابراین بیش از 60 دقیقه کوهنوردی می تواند از 300 تا 700 کالری بسوزاند. پس کوهنوردی به عنوان یک ورزش موثر برای سوزاندن کالری محسوب می شود. این مقدار کالری سوزی به طور قابل توجهی متفاوت است و به چیزهای زیادی مانند زمان استراحت در بین راه، سختی مسیر، میزان سطح شیب، دمای هوا و حتی جاذبه محلی بستگی دارد.

کوهنوردی و لاغری

در کلیه اعداد و ارقام به دست آمده توسط کارشناسان برای کالری سوزی در کوهنوردی این نکته مهم وجود دارد که افزایش قابل توجهی در ضربان قلب و مصرف اکسیژن اتفاق می افتد که نشانگرهای کاردیو هم آن را تایید می کنند. وزن افراد بر توانایی کوهنورد تا حدی موثر است. اما تفریح، یادگیری مهارت ها، امتحان چیزهای جدید و رفتن به مکان های جدید همه اتفاقات شگفت انگیزی است که ما از کوهنوردی به دست می آوریم. الکس لو گفت: بهترین کوهنورد کسی است که بیشترین لذت را داشته باشد. رقابت و انگیزه برای رسیدن به تناسب اندام ایده آل موجب پیشرفت می شود و این عالی است اما نباید تمرکز اصلی شما در کوهنوردی فقط کالری سوزی باشد. کوهنوردی در کنار تمرینات فیزیکی مانند انعطاف پذیری و ایجاد هماهنگی، نتایج دیگر مانند اجتماعی بودن، ماجراجویی، سلامت روان، تلاشگر بودن و اراده داشتن را هم به همراه دارد.

کوهنوردی برای لاغر شدن

برای لاغری کوهنوردی بهتر است یا پیاده روی؟

در مقایسه با سایر تمرینات کاردیو مانند پیاده روی سریع، دویدن، دوچرخه سواری و قایقرانی، کوهنوردی بیشتر بر حرکت متمرکز است. این ورزش به چندین گروه عضلانی ضربه وارد کرده و نتیجه بهتری ارائه می دهد. در کوهنوردی بیشتر از قدرت پاها استفاده می شود ولی خود را به سمت جلو کشیدن و توانایی بالاتنه برای حرکت و حفظ تعادل در بالا رفتن - ایجاد هماهنگی جهت کنترل بدن هنگام پایین آمدن بسیار اهمیت دارد. که مسلما این میزان فشار در پیاده روی روی زمین صاف بر روی بدن وارد نمی شود و شما برای بالا بردن گردش خون و افزایش ضربان قلب و مصرف انرژی بیشتر به پیاده روی سریعتر و مسافت طولانی تری نیاز دارید.

کوهنوردی برای افراد مسن

به جای راه رفتن در یک مسیر مستقیم و صاف، برای کسانی که هیچگونه ناراحتی در قسمت زانوها ندارند، صعود کردن و بالا رفتن از سطح شیبدار، کالری بیشتری می سوزاند. کوهنوردی یک تمرین بر پایه قدرت است که کمر، شکم، بازوها، هسته بدن و ماهیچه های ساق پا و ران ها را نیز درگیر می کند و در مسافت کمتر و زمان کوتاه تر تاثیر چند برابری نسبت به پیاده روی خواهد داشت. البته کمبود وزن باعث کاهش قدرت، زمان بهبودی طولانی تر، کاهش سطح انرژی و خلق و خو می شود. اگر تحت وزن مناسب قرار نگیرید، اثرات طولانی مدتی بر سلامت جسمی و روانی خواهد داشت. پس به کاهش وزن و لاغری تا جایی فکر کنید که بدنتان در فرم مناسبی قرار بگیرد و وزن متعادلی نسبت به توده بدنی خود داشته باشید.

نکات مهم در کوهنوردی

نکات طلایی برای لاغری با کوهنوردی

اگر می خواهید برای کاهش وزن و لاغری یا به عنوان بخشی از یک روش زندگی سالم، کوهنوردی را شروع کنید، موارد زیر را به شما توصیه می کنیم:
♦ در سربالایی سریع حرکت کنید: وقتی به یک شیب رسیدید، به جای اینکه آرام آرام به سمت بالا حرکت کنید، تا آنجا که می توانید به سرعت به سمت بالا بدوید. در عرض چند دقیقه، ضربان قلبتان افزایش می یابد و کاملا خون را پمپاژ می کند. در این صورت کالری بیشتری می سوزانید و مهم تر اینکه کالری هایی را هم که برای یک یا دو ساعت آینده در حال کوهنوردی هستید، سریعتر می سوزانید.
♦ در سراشیبی به آرامی راه بروید: اگر آهسته تر از حد معمول پایین بیایید، ماهیچه هایی که بدن شما برای کاهش سرعت استفاده می کند، سخت تر کار می کنند. بنابراین، وقت خود را در فرودها صرف کنید و کالری و چربی بیشتری بسوزانید!

این قانون ساده را به خاطر بسپارید: در سربالایی سریعتر، در سراشیبی آهسته تر.

لوازم مورد نیاز برای کوهنوردی

♦ از باتوم کوهنوردی استفاده کنید: استفاده از باتوم های کوهنوردی به این معنی است که تمام بدن شما به جای پاهایتان باید در مسیر خود ورزش کند.
♦ وزن کوله خود را افزایش دهید: هرچه بیشتر حمل کنید، انرژی بیشتری مصرف می کنید و کالری بیشتری می سوزانید. یک روش آسان حمل آب بیشتر در کوله پشتی کوهنوردیتان است.
♦ روزهای استراحت داشته باشید: حداقل یک روز کامل بعد از یک جلسه کوهنوردی استراحت کنید.
♦ به بدن خود گوش دهید: به صدای آن اهمیت دهید، اگر درد دارد، متوقف شوید و ادامه ندهید.
♦ اجتناب از آسیب: کوهنوردی منظم بهتر از فشار زیاد وارد کردن و توقف به دلیل آسیب مداوم است.
♦ حداکثر دو یا سه بار در هفته بروید، دو بار کوهنوردی در هر هفته عالی است.
♦ دوستان کوهنوردی را برای انگیزه جهت ادامه دادن پیدا کنید.
♦ اهداف واقع بینانه را تعیین کنید و بدانید که پیشرفت پس از یک دوره اولیه کاهش می یابد و مجددا بالا رود.
یاد بگیرید که از کوهنوردی لذت ببرید و آن را یک ورزش تفریحی تلقی کنید. صعود مجموعه ای از مسیرهای به بالا و پایین است که متمرکز بر تمرینات هوازی است. پس با کوهنوردی منظم می توانید به لاغری و چربی سوزی و داشتن اندامی ایده آل فکر کنید.

 

امتیاز کاربران
(هر ستاره 10 توان)
شما هم میتوانید به این مقاله امتیاز دهید!
نظر خود را بنویسید
(هر نظر تا 2000 توان)

نظرات کاربران

1 نظر
مرجان علی محمدی ارسال شده در ۳۰ روز پیش

سلام من برای کم کردن وزن پیاده روی کردم باشگاه رفتم اما کوهنوردی خیلی خوب و راحت کمک کرد کاهش وزن داشته باشم

پاسخ دهید

online chat