• شنبه تا پنجشنبه ساعت ۱۰-۱۹
  • ۰۲۱-۶۶۴۵۴۵۹۵
تعداد کالاهای موجود در انبار در حال حاضر 97276 عدد
تعداد کالاهای موجود در انبار در حال حاضر 97276 عدد

کاربرد و فواید استفاده از عصای کوهنوردی

1 (هر لایک 10 توان)
امتیاز کاربران : 5.00 از 5

فواید باتوم کوهنوردی

فواید استفاده از باتوم کوهنوردی

چه در حال پیاده روی در سراسر کشور باشید و چه در تعطیلات کوتاه مدت آخر هفته، کوهنوردی می تواند حس بهتر و تنوع بیشتری را در برنامه پیاده روی شما ایجاد کند. باتوم کوهنوردی مخصوصا در صعودهای زمستانی و کوهپیمایی های طولانی مدت چندین روزه بسیار کاربرد داشته و استفاده از آنها ضروری است. همچنین بسیاری از کوهنوردان و کوله گردان با تجربه  و حرفه ای به دلایل مختلف استفاده از آنها را دوست دارند. 7 دلیل مهم زیر موجب می شود تا شما تصمیم نهایی برای خرید باتوم کوهنوردی را قبل از برنامه صعود خود بگیرید:
1. باتوم کوهنوردی استرس را از مفاصل شما دور می کند.
بزرگترین مزیت و کاربرد باتوم در کوهنوردی این است که بخشی از شوک مفاصل شما را هنگام قدم برداشتن جذب می کند؛ به ویژه در صعودها و فرودها. آیا تا به حال در هنگام کوهپیمایی در یک مسیر سراشیبی تند در زانو احساس درد کرده اید؟ سعی کنید با استفاده از باتوم کوهنوردی مقداری از فشار زانوها را برداشته و درد را تسکین دهید.
2. به دست های خود کاری محول کنید تا انجام دهند!
در کوهنوردی و پیاده روی، اصل کار را پاها انجام می دهند که ممکن است شما اصلاً دست های خود را درگیر نکنید. از فواید باتوم کوهنوردی، این است که دستان شما را ورزش می دهد و می تواند به شما در جلوگیری از تورم دست ها در هنگام افزایش ارتفاع کمک کند. آویزان کردن دستها به پهلوها در هنگام صعود، منجر به ضعیف شدن گردش خون و در نتیجه باعث تورم انگشتان، بازوها و مچ ها می شود. بالا نگه داشتن دستها، همراه با عمل پمپاژ که با استفاده از باتوم کوهنوردی موجب می شود، گردش خون را بهبود بخشیده و می تواند از تورم جلوگیری نماید.

حفظ تعادل با باتوم کوهنوردی

3. حفظ تعادل در بهترین حالت ممکن قرار می گیرد.
 آیا می دانید چه چیزی بهتر از دو پا است؟ چهار پا ! یکی دیگر از فواید عصای کوهنوردی این است که باتوم به عنوان مجموعه ای دیگری از اندام ها عمل می کند تا هنگام برخورد با زمین های سخت، ثبات بیشتری به شما بدهد. باتوم ها می توانند به شما کمک کنند تعادل خود را هنگام عبور سریع از زمین های شنی، برفی و حتی یخی بهتر حفظ کنید. کوهپیمایی در امتداد جاده های باریک و شیبدار کوه و هنگام بالا یا پایین رفتن از تپه های ناهموار با کمک عصای کوهنوردی کار راحت تری است. همچنین برای ایستادن در مقابل بادهای شدید استفاده از باتوم کوهنوردی کاربردی است.

مقاله مرتبط : چک لیست لوازم کوهنوردی


4. باتوم کوهنوردی در حفظ سرعت مناسب کمک می کند.
استفاده از عصای کوهنوردی می تواند شما را در یک ریتم آرام ( پا ، میله ، پا ، میله ) قرار داده و کمک کند تا یک دوره کوهپیمایی خوب را برای مدت زمان طولانی حفظ کنید. تجربه نشان داده که هنگام استفاده از باتوم های کوهنوردی، افراد تمایل به سریعتر حرکت کردن دارند و همچنین حرکات تکراری و ریتمیک در حین کوهنوردی می تواند تا حدودی مدیتیشن باشد.

استفاده از باتوم در برف

5. از باتوم کوهنوردی برای آزمایش قدرت یخ و عمق برف استفاده کنید.
تعیین میزان عمق برف یا ضخامت یخ در کوهنوردی های زمستانی و در ارتفاعات برفی، دشوار است. فواید استفاده از باتوم کوهنوردی می تواند حدسیات را از بین ببرد و به شما کمک کند تا با خیال راحت از خطرات عبور کنید. فرو بردن عصای کوهنوردی در برف، میزان عمق آن را نشان داده و موجب می شود قدم های بعدی را در جای مطمئن تری بگذارید.
6. میله های چادر کمپینگ را در خانه بگذارید!
کوهنوردان وسایل چند منظوره را دوست دارند، چون بار خود را می توانند سبکتر کنند. برخی از چادرهای سبک به شما این امکان را می دهند که تیرهای چادر را به همراه نیاورید و به جای آن از عصاهای کوهنوردی برای نگه داشتن سازه استفاده کنید.
7. در برابر حیوانات وحشی از خودتان دفاع کنید.
همیشه مهم است که هنگام حضور در طبیعت، از محیط اطراف خود آگاه باشید. هر کاری که می توانید انجام دهید تا از مخفی شدن حیوانات وحشی یا تجاوز به قلمرو آنها جلوگیری کنید. با وجود تمام تلاش ها، گاهی اوقات برخورد با حیوانات در کوه اجتناب ناپذیر است. از فواید باتوم کوهنوردی در چنین شرایطی، این است که با ضربه زدن باتوم ها به یکدیگر یا به درختان و صخره ها صدایی سخت ایجاد کنید که اغلب، حیوان را می ترساند. همچنین می توانید باتوم کوهنوردی را بالای سر خود تکان دهید تا خود را بزرگتر نشان دهید که این می تواند حیوانات را از نزدیک شدن به شما منصرف کند.

جهت مشاهده انواع باتوم کوهنوردی در ایران اسپورتر کلیک کنید. 

کاربرد و فواید استفاده از عصای کوهنوردی

کاربرد باتوم کوهنوردی

بیشتر افراد دریافته اند که باتوم های کوهنوردی می توانند وزن تحمل کننده زانو، باسن و ستون فقرات را تا 25درصد کاهش دهند. در ضمن عصای کوهنوردی یک ابزار بسیار ساده با آموزش استفاده بسیار اولیه می تواند تفریح کوهپیمایی شما را به بهترین حالت تبدیل کند. تا هم ورزش کرده باشید و هم از فعالیت خود لذت ببرید. کاربرد باتوم کوهنوردی حمایت ویژه از ماهیچه های ستون فقرات و مفصل های زانو است. همیشه استفاده از باتوم کوهنوردی الزامی نیست ولی در بعضی مسیرها و در شرایط مختلف و بسته به برنامه کوهنوردی، ضروریت استفاده از آن آشکار می شود.

مقاله مرتبط : نحوه استفاده از باتوم کوهنوردی

 

کوهپیمایی طولانی

در برنامه های کوهنوردی که مسافت های زیاد می بایست طی شود، مسلما کوهنورد در زمان طولانی تری باید با یک کوله پشتی سنگین تر و پربارتر به کوهپیمایی بپردازد. همه اینها عواملی هستند که استفاده از باتوم کوهنوردی را برای افراد الزامی می کند. در مسیرهای طولانی این وسیله کارآمد، فشار و خستگی وارده بر قسمت پایین تنه را کاهش داده و از عضلات بالاتنه کمک می گیرد تا خطرات آسیب به پاها را کم کند و کوهنورد بتواند زمان بیشتری را با ریتم یکنواخت به مسیر خود ادامه دهد.

کاربرد باتوم کوهنوردی در صعودهای زمستانی

صعودهای زمستانی

کاربرد باتوم کوهنوردی در کوه های پر از برف و زمین های یخی بسیار ضروری و واجب است. زیرا اگر عمق برف زیاد باشد، صعود دشوارتر می شود و کوهپیمایی با باتوم به انتقال وزن و گام برداشتن راحت تر در چنین مکان هایی کمک شایانی می کند. همچنین به کمک باتوم کوهنوردی میزان عمق برف و لایه های زیرین آن را می توانید تشخیص داده و ارزیابی کنید تا صعود ایمن تری داشته باشید. استفاده از عصای کوهنوردی در مناطق برفی و زمستانی جهت حفظ تعادل بهتر و ثبات بیشتر قدم ها بسیار کارآمد است.

هنگام حمل کوله پشتی سنگین

نشان داده شده است که استفاده از باتوم هنگام کوهنوردی، تقسیم بار به طور یکنواخت در سراسر بدن انجام شده و استرس انباشته شده روی لگن، ساق پاها، زانوها و پشت کمر را کاهش می دهد. این امر به ویژه هنگام حمل یک کوله کوهنوردی سنگین به پشت صادق است. مخصوصا هنگام بالا رفتن در سربالایی ها به کمک باتوم، قدرت و استقامت خود را افزایش داده و به حفظ تعادل با وجود بار سنگین کمک می کنید. درنتیجه تنفس منظم تر و راحت تر شده و خستگی کاهش می یابد.

باتوم کوهنوردی و پیاده روی

کاربرد باتوم کوهنوردی به واقع در همه کوهپیمایی ها و پیاده روی ها کاملاً ضروری نیست. اما بسیاری از افراد، آنها را به خاطر مزایایی که دارد، انتخاب می کنند تا هنگام حرکت، فشار زیادی از مفاصل آنها را بگیرد و در حفظ تعادل آنها در انواع زمین های پیچیده کمک کند. برخی متوجه می شوند که هنگام استفاده از باتوم سریعتر حرکت می کنند و از سرگرم نگه داشتن دستهای خود لذت می برند. در حالی که بعضی دیگر معتقدند که باتوم کوهنوردی، دست و پا گیر هستند و دوست ندارند که دستانشان حین راه رفتن اشغال باشند. اگر شما تصمیم به کوهپیمایی با عصاهای کوهنوردی داشتید، مهم است که مطمئن شوید که آنها به طول مناسب تنظیم شده اند و از تکنیک مناسب برای به دست آوردن تمام مزایایی که ارائه می دهند، برخوردارند.

برای مشاهده انواع کفش کوهنوردی در ایران اسپورتر کلیک کنید.

 

امتیاز کاربران
(هر ستاره 10 توان)
شما هم میتوانید به این مقاله امتیاز دهید!
نظر خود را بنویسید
(هر نظر تا 2000 توان)

نظرات کاربران

1 نظر
رضا هاشمی ارسال شده در ۱۲ آبان ۱۴۰۰

مطالب به صورتیه ک آدم روعلاقمندمیکنه واقعاممنون

پاسخ دهید

online chat