• شنبه تا پنجشنبه ساعت ۱۰-۱۹
  • ۰۲۱-۶۶۴۵۴۵۹۵
تعداد کالاهای موجود در انبار در حال حاضر 65423 عدد
تعداد کالاهای موجود در انبار در حال حاضر 65423 عدد

ارتفاع تور والیبال مردان و بانوان در FIVB

20 (هر لایک 10 توان)
امتیاز کاربران : 5.00 از 5

ارتفاع استاندارد تور والیبال

ارتفاع تور والیبال چقدر است؟

یکی از سوالات متداول در ورزش والیبال، همین میزان ارتفاع تور والیبال (volleyball net) است. جواب این پرسش بسته به نوع والیبال و جنسیت والیبالیست ها متفاوت است. همیشه بهترین بازیکنان کسانی هستند که کنترل بالایی بر روی گذر توپ از روی تور دارند. بلندقامت ترین افراد همیشه بهترین والیبالیست نیستند، اینکه یک بازیکن بتواند یک ضربه صحیح از بالای تور به دورترین نقطه زمین حریف بزند، موفقیت بزرگی کسب کرده است.
ارتفاع تور برای والیبال داخل سالن طبق استاندارد فدراسیون جهانی (FIVB) در مسابقات زنان 2.24 متر و در مسابقات مردان 2.43 متر می باشد. این ارتفاعات در بسیاری از سطوح مسابقات والیبال می شود اما در طول تمرینات الزامی به رعایت دقیق آنها نیست. بیایید نگاهی به هر یک از شرایطی که ممکن است ارتفاع تور والیبال را تغییر دهد، بیندازیم.

ارتفاع تور والیبال داخل سالن مردان

ارتفاع تور والیبال مردان 

همانطور که در بالا ذکر شد، ارتفاع معمولی تور والیبال مردان (2.43متر) معادل: 7 فوت و 11.69 اینچ است اما بسته به سن متغیر می باشد و در واقع در سن خاصی کاهش می یابد. این ارتفاع برای سن 15 سال تا زیر 54 سال قانونی است.
ارتفاع خالص تور والیبال آقایان در مسابقات بالای 55 سال به (2.38متر) معادل: 7 فوت، 9.69 اینچ کاهش می یابد. علاوه بر این، ارتفاع تور والیبال مردان برای سنین بالای 70 سال (2.29متر) معادل: 7 فوت و 6 اینچ است.
با این اوصاف، در حین تمرینات والیبال نباید مخالف بالاتر بردن تور والیبال باشید چرا که این کار راهی عالی برای پیشرفت سطح ورزشی شما در جهت حرفه ای شدن، خواهد بود.
بالاتر بستن تور والیبال در تمرینات نه تنها بر بهتر شدن پرش عمودی شما تأثیر می گذارد، بلکه می تواند شما را به زدن ضربات بالاتر از تور در مسابقات اصلی عادت دهد. گوشه های پشتی زمین والیبال اغلب مواقع بیشتر در معرض دید و نشست توپ هستند. با بالا بردن تور والیبال به خودتان کمک می کنید تا بتوانید در زمان مشخص، عکس العمل سریعتری نسبت به هدف نشان دهید.

ارتفاع تور والیبال داخل سالن برای بانوان

ارتفاع تور والیبال زنان

ارتفاع استاندارد تور والیبال زنان (2.24متر) معادل: 7 فوت و 4.35 اینچ است اما مانند ارتفاع تور والیبال مردان بسته به سن نوسان می کند. این ارتفاع برای دختران از 15 سالگی آغاز می شود و تا رسیدن به 45 سالگی (در والیبال باشگاهی) ادامه می یابد.
برای خانم های بالای 45 سال تور را به صورت استاندارد در ارتفاع (2.19متر) معادل 7 فوت و 2.35 اینچ قرار می دهند و زمانی که به سن 60 سالگی برسند این ارتفاع تا 7 فوت حدود (2.13متر) کاهش می یابد.
اگرچه تمرین بیشتر روی پرش عمودی واضح ترین راه برای بهبود بازی شما و عبور صحیح توپ والیبال از روی تور است، اما این تنها راه جهت حرفه ای شدن نیست. تمرکز تلاش های شما بر روی سرعت و چابکی می تواند تأثیر زیادی در ارائه بازی بهتر داشته باشد. ایجاد رابطه صحیح با بقیه افراد تیم و افزایش سرعت کل مجموعه بازیکنان، در نهایت منجر به بازی کارآمدتری می شود.

ارتفاع تور والیبال نشسته

ارتفاع تور والیبال نشسته

ارتفاع تور در مسابقات والیبال نشسته برای مردان 1.15 متر و برای زنان 1.05 متر است. یعنی از زمین تا بالای تور تقریباً 3 فوت فاصله دارد. البته توجه داشته باشید که ابعاد زمین والیبال نشسته 10 * 6 متر با خط حمله 2 متری در هر طرف است.

ارتفاع تور والیبال ساحلی

اگر یک والیبالیست حرفه ای هستید، احتمالاً با انجمن حرفه ای های والیبال آمریکا یا به اختصار AVP آشنا هستید. این بزرگترین و طولانی ترین تور حرفه ای والیبال ساحلی در ایالات متحده است.
ارتفاع استاندارد تور والیبال ساحلی مشابه والیبال فضای داخل سالن، حدود 2.43 برای آقایان و 2.23 برای خانم هاست.
البته توجه کنید ارتفاعات ذکر شده متناسب با سن و جنسیت، تغییر می کنند. همچنین چون زمین والیبال ساحلی سطحی ناهموار دارد، ارتفاع تور والیبال باید پس از صاف و هموار کردن زمین و آماده شدن جهت مسابقه اندازه گیری شود.

ارتفاع تور والیبال ساحلی آقایان و خانم ها

ارتفاع تور والیبال ساحلی مردان
در مسابقات حرفه ای برای پسران 12 سال و کمتر ارتفاع تور والیبال حدود 2 متر در نظر گرفته شده است.
برای گروه سنی پسران 13 تا 14 ساله ارتفاع تور تا 2.13 متر افزایش دارد.
از سن 15 سال و بالاتر همان ارتفاع استاندارد تور والیبال داخل سالن مردان یعنی 2.43 مورد تایید می باشد.
ارتفاع تور والیبال ساحلی زنان
برای خانم ها هم مانند آقایان هنگام تغییر گروه سنی، ارتفاع تور والیبال متغیر است که باید در مسابقات رسمی مورد توجه قرار گیرد.
دقیقا مشابه پسران ارتفاع تور والیبال برای دختران زیر 12 سال، 2 متر تعیین شده است.
برای دختران 13 تا 14 ساله ارتفاع 2.13 استاندارد در نظر گرفته شده است. 
برای گروه سنی بالای 15 سال همان حداکثر ارتفاع مشخص شده برای بزرگسالان یعنی 2.23 در مسابقات مورد تایید است.

ارتفاع تور والیبال در مسابقات جوانان

ارتفاع تور والیبال جوانان و نوجوانان

شناخته شده ترین سازمان والیبال جوانان در ایالات متحده USAV است. این سازمان هر ساله میزبان مسابقات ملی جوانان برای صدها تیم 12 تا 18 ساله است. همه پسران و دختران در سراسر کشور برای شانس اعلام بهترین تیم والیبال باشگاهی رقابت می کنند.
با این اوصاف، یکی از اولین سوالاتی که به ذهن خطور می کند این است که "ارتفاع تور والیبال جوانان چقدر است؟"
با شروع از 10 سالگی و کوچکتر، ارتفاع تور والیبال (1.98 متر) برای دختران و (2.13 متر) برای پسران است. 
در سن 11-12 سالگی، ارتفاع تور والیبال برای دختران به (2.13 متر) افزایش می یابد و برای پسران در همان اندازه (2.13 متر) ثابت می ماند. 
پس از رسیدن به سن 13-14 سالگی، ارتفاع تور والیبال به (2.24 متر) برای پسران و دختران افزایش می یابد و برای بانوان بزرگسال ثابت می ماند.
در سن 15 سالگی، ارتفاع خالص تور والیبال برای پسران به ارتفاع نهایی یعنی (2.43متر) می رسد.

ارتفاع تور والیبال در فضای باز چقدر است؟

ارتفاع خالص تور والیبال در فضای باز چیزی نیست که مورد توافق جهانی قرار گرفته باشد. اما اکثر لیگ ها، استانداردهای تعیین شده توسط والیبال ساحلی را رعایت می کنند. از آنجا که والیبال ساحلی خود یک ورزش جداگانه محسوب می شود، والیبال در فضای باز چیزی غیر از والیبال ساحلی تعریف می شود. 
در واقع بازی بر روی سطوحی غیر از ماسه (مانند چمن یا هر زمین روسازی شده) که در حالت معمول 2.43 متر برای مردان و 2.24 متر برای زنان تعیین می شود. مسابقات والیبال در چمن از 9 نفر بازیکن در هر تیم تشکیل شده که هر تیم، زمینی با ابعاد (30 فوت)، 9 متر عرض و (60 فوت)، 18 متر طول در اختیار دارد.
نکته مهم اینکه ارتفاع تور والیبال در فضای باز و زمین چمن را از سطح زمین اندازه گیری کنید، نه از بالای تیغه های چمن.

ابعاد تور والیبال

قوانین نصب و ابعاد تور والیبال

والیبال یک بازی مفرح و پر جنب و جوش است، که چه در خانه و چه در فضای باز فرآیند تنظیم آسانی دارد و با دو تیر، یک تور و یک توپ می توانید بازی سرگرم کننده ای را آغاز کنید. آماده سازی برای بازی والیبال آنقدر ساده است تا قبل از اینکه متوجه شوید، نصب تور انجام شده و برای بازی مهیا شده اید!
ابعاد تور والیبال 9.5 تا 10 متر طول در یک متر (39 اینچ) عرض است. ولی فاصله دو میله تور والیبال 11 متر می باشد. یعنی میله ها از هر طرف حدود یک متر خارج از خطوط جانبی بر روی زمین نصب می شوند. مربع های ده سانتی متری کنار یکدیگر تور را تشکیل داده اند.
پایه های نصب تور والیبال اگر توخالی باشند تقریباً 60 پوند (27 کیلوگرم) وزن دارند که به طور جداگانه از تور والیبال به فروش می رسند. ارتفاع میله ها حدود 2.55 متر بوده و عمود بر خط مرکزی بر روی زمین نصب می شوند و تور والیبال دقیقا موازی با خط مرکزی زمین والیبال از دو طرف به میله ها وصل می شود.
ارتفاع تور از مرکز زمین بازی بر اساس مواردی که ذکر شد، اندازه گیری می شود و سپس در جای مشخص شده از دو طرف به میله ها متصل می شود.
آنتن یک میله انعطاف پذیر به طول 1.8 متر و قطر 10 میلی متر است که از جنس فایبر گلاس یا مواد مشابه ساخته شده است. آنتن ها در دو طرف مقابل روی تور محکم شده است. قسمت بالای آنتن 80 سانتیمتر از روی تور بالاتر رفته و با نوارهای 10 سانتی متری رنگ متضاد، معمولاً قرمز و سفید مشخص شده است.

طریقه نصب تور والیبال

قسمت بالایی تور والیبال یک نوار از پارچه سفیدرنگ به عرض 7 سانتی متر دوخته شده است که در قسمت های طرفین دارای حفره هایی جهت عبور طناب و اتصال به میله ها می باشد. این پارچه سفیدرنگ در قسمت حاشیه ها و خط پایینی تور والیبال دارای عرض 5 سانتی متری است. طناب و کابل های انعطاف پذیری از درون این نوار سفیدرنگ عبور داده شده تا به راحتی به قلاب های میله تور والیبال قابل اتصال باشند. (البته این نوار سفیدرنگ در مسابقات والیبال ساحلی و یا روی چمن ممکن است متناسب با فضا، رنگی متفاوت جهت تشخیص بهتر تور داشته باشد.)
1. جهت نصب تور ابتدا میله ها را در فاصله مناسب و در جایگاه مشخص شده بر روی زمین محکم کنید.
2. با طناب های متصل به تور والیبال گره های مناسب به قلاب های میله ها بزنید. دقت کنید، هنگام نصب، نوارهای کناری تور از هر دو طرف باید دقیقا بالای خط های کناری زمین والیبال قرار بگیرند.
3. زنجیر تور  (net chain) یا متر یا هر وسیله اندازه گیری برای تعیین ارتفاع تور از سطح زمین که دارید را کنار آنتن قرار دهید و تا روی زمین رها کنید تا ارتفاع مورد نظر مشخص شود. همیشه وسط تور والیبال کمی پایینتر از حاشیه ها قرار می گیرد که این تفاوت ارتفاع نباید بیشتر از ¾ اینچ (2سانتیمتر) باشد.
4. آنتن ها را بر روی تور و جای مناسب نصب کنید. وجود آنتن ها برای مشخص شدن خطاها بسیار کارآمد هستند.
5. اکنون از تور والیبال نصب کرده خود، کاملاً شگفت زده شوید. چرا که کاملا برای بازی آماده هستید!

توجه: اگر در خارج از خانه و فضای باز بازی می کنید، باید هنگام اندازه گیری مطمئن شوید که زمین در زیر سطح تور کاملا هموار و صاف است.

جهت مشاهده لوازم جانبی والیبال در ایران اسپورتر کلیک کنید.

 

 

امتیاز کاربران
(هر ستاره 10 توان)
شما هم میتوانید به این مقاله امتیاز دهید!
نظر خود را بنویسید
(هر نظر تا 2000 توان)

online chat