• شنبه تا پنجشنبه ساعت ۱۰-۱۹
  • ۰۲۱-۵۴۰۲۱۰۰۰
تعداد کالاهای موجود در انبار در حال حاضر 98151 عدد
تعداد کالاهای موجود در انبار در حال حاضر 98151 عدد

ابعاد زمین والیبال طبق قوانین فدراسیون جهانی چقدر است؟

0 (هر لایک 10 توان)
هنوز امتیازی ثبت نشده

ابعاد زمین والیبال

والیبال بسیار سرگرم کننده است، چه در سالن ورزشی، چه در حیاط خانه، پارک و یا در ساحل بازی شود. اما برای بسیاری، خطوط و نشانه گذاری ها در یک زمین والیبال گیج کننده است.
اگر در دنیای والیبال تازه وارد هستید، ممکن است خطوط، اندازه ها و سطوح مختلف زمین را ببینید و دقیقاً به معنای واقعی آنها و اینکه چگونه زمین والیبال تقسیم بندی شده است، فکر کنید.
در این مقاله راهنمای کاملی در مورد زمین های مختلف والیبال، سطح و اندازه های مختلف برای والیبال داخل سالن، والیبال ساحلی و حتی والیبال در زمین برفی که به طور فزاینده ای محبوب است، به شما ارائه می دهیم. نکته قابل توجه اینکه ابعاد زمین والیبال برای خانم ها و آقایان مشابه است ولی ارتفاع تور والیبال متفاوت می باشد.
تمام اطلاعات ذکر شده طبق دستورالعمل ها و قوانین FIVB است. ابعاد زمین والیبال با توجه به استانداردهای تعیین شده توسط فدراسیون والیبال و نیز قوانین مربوط به مسابقات لیگ متفاوت است. ممكن است در برخی كشورها، مناطق و ارگانهای خاص احكام مختلفی وجود داشته باشند. ولی برای مسابقات بین المللی و جهانی حتما باید زمین طبق استانداردهای FIVB باشد تا رقابت ها مجوز اجرا داشته باشند.

ابعاد استاندارد زمین والیبال

ابعاد زمین والیبال چقدر است؟

والیبال داخل سالن 9 متر (عرض) و 18 متر (طول)
والیبال ساحلی 8 متر (عرض) و 16 متر (طول)
والیبال برفی 8 متر (عرض) و 16 متر (طول)
والیبال نشسته 3 متر (عرض) و 6 متر (طول)

والیبال داخل سالن محبوب ترین نوع ورزش والیبال است. والیبال داخل سالن بازی ای است که با 6 بازیکن در هر طرف انجام می شود. از آنجا که والیبال داخل سالن با تعداد بیشتری بازیکن نسبت به والیبال های دیگر است، زمین کمی بزرگتر بوده و دارای خطوط بیشتری است که به تقسیم زمین کمک می کند.

خط میانی زمین والیبال

خطوط روی زمین

زمین والیبال داخل سالن 18 متر (طول) و 9 متر (عرض) دارد. در این صورت برای هر تیم یک زمین 9 در 9 متر تعلق می گیرد.
حاشیه زمین با استفاده از خطوطی که رنگ آن با سطوح کف مغایرت دارند مشخص شده است. عرض این خط ها حدود 5 تا 8 سانتیمتر است. همچنین یک خط پیرامونی وجود دارد که در خارج از زمین کشیده می شود که شامل دو خط جانبی و دو خط اصلی است.

خط وسط (Center line)

خط میانی که در دقیقا زیر تور وسط زمین کشیده شده است برای جداسازی دو تیم از یکدیگر است.
هدف اصلی این خط کاهش آسیب های ناشی از برخورد بازیکنان به یکدیگر است. در والیبال یک قانون وجود دارد که اگر با هر قسمت از بدن خود از این خط عبور کنید، امتیاز دیگری به تیم مقابل داده می شود.
با این حال می توانید کاری را انجام دهید که به خط زین کننده معروف است. هنگام زین کردن خط می توانید تقریباً تمام پای خود را در طرف دیگر خط زمین حریف قرار دهید، اما تا زمانی که یک قسمت از پای شما هنوز با خط میانی تماس داشته باشد، خطا محسوب می شود.

منطقه حمله یک سوم زمین والیبال

ابعاد منطقه حمله یا یک سوم (Attack line)

اگر دقت کنید در هر نیمه زمین والیبال خطی وجود دارد که هر نیمه را به سمت مرکز تقسیم می کند. این خطوط از سمت خط مرکزی میانه زمین دارای عرض 3 متر بوده که یک سوم هر زمین را در بر می گیرد و خط حمله نامیده می شود.
خط 3 متر راهی برای جداسازی بازیکنان یک تیم بین ردیف جلو و عقب است. یعنی بازیکنان ردیف عقب مجاز نیستند که جلوتر از خط 3 متری از بالای ارتفاع تور به پرش و حمله به توپ بپردازند.
اگر آنها از پشت این خط 3 متری پرش کنند، فقط مجاز به حمله به توپ می باشند و حتی اگر هنگام فرود در منطقه حمله پایین بیایند خطا محسوب نمی شود.
این کار برای جلوگیری از اینکه تیم ها 5 گزینه مختلف حمله داشته باشند و 6 نفر در یک زمان راه پرواز توپ تیم مقابل را مسدود نکنند، در این مکان قرار داده شده است.

تور والیبال

اندازه های مربوط به تور

یک تور از خط وسط زمین والیبال عبور می کند. شبکه های تور والیبال از مربع های 10*10 در کنار هم تشکیل شده است. هنگام بازی پرتاب توپ باید از روی تور باشد. که برای دختران تقریباً 7.5 فوت حدود 2.24 متر بالاتر از زمین و برای پسران 8 فوت حدود 2.43 متر بالاتر از زمین قرار گرفته است. عرض تور 1 متر است و طول تور والیبال 976 سانتیمتر است که تقریبا حدود 35 سانتیمتر از هر طرف زمین بلندتر می باشد.
تور والیبال از دو طرف به دو تیرک با ارتفاع حدودا 2.5 متر وصل می شود که فاصله تیرک ها از هم حدود 11 متر است و خارج از محدوده زمین والیبال می باشد.

ابعاد منطقه سرویس

منطقه سرویس فضایی فراتر از هر دو خط انتهایی است که یک بازیکن هنگام خدمت در آن ایستاده است. بازیکن سرویس زن منطقه عرضی 3 متر را در اختیار دارد و هنگام اقدام به زدن سرویس بقیه بازیکنان باید در مناطق شش گانه زمین جای گرفته باشند. پای بازیکن سرویس زن باید حدود 20 سانتیمتر قبل از خط اصلی زمین در حین پرتاب قرار گرفته باشد.

آنتن و میله های تور والیبال

آنتن

در مسابقات رسمی والیبال میله هایی به رنگ قرمز و سفید از هر طرف روی تور قرار دارد که دو انتهای عرضی و حاشیه زمین را نشان می دهند و آنتن نامیده می شوند. ارتفاع این آنتن ها از روی تور حدود 80 سانتیمتر است و هرگونه تماس توپی یا برخورد به خارج از آنتن ها، خارج از محدوده تلقی می شود. اصولا آنتن های تور والیبال از جنس فایبرگلاس هستند تا قابلیت انعطاف داشته باشند.

نوارهای کناری

همان دو نوار سفیدی که از تور والیبال به‌صورت عمودی بسته‌شده و در راستای خط طولی قرار دارند را نوارهای کناری می گویند. این نوار در هر دو طرف تور والیبال قرار دارد و برخی اوقات به تیرک عمودی می‌بندند.

منطقه آزاد (Freezone)

یک فضای حاشیه ای اطراف زمین والیبال و دورتادور خطوط طولی و عرضی زمین کشیده شده است تا در صورت خارج شدن توپ والیبال، بازیکن بتواند در صورت امکان توپ را کنترل کند که منطقه آزاد گفته می شود.

کفپوش زمین والیبال

سطوح مختلف زمین والیبال سالنی

در رقابت های والیبال داخل سالن، انواع مختلفی از کفپوش ها در دسترس است.
معمولا کفپوش فنری که به عنوان کفپوش شناور نیز شناخته می شوند در بیشتر سالن های والیبال استفاده می شوند. همچنین کفپوش های چوبی و پلی اورتان انعطاف پذیر هم محبوبیت بیشتری دارند.
کفپوش Sprung برای اولین بار در سال 1870 اختراع شد، اما تا سال 1920 در آمریکا طرفدار نداشت. سپس با بهبود هرچه بیشتر مواد به کار رفته در تولید آنها و افزایش دوام و پایداری، طرفداران آنها بیشتر شد.
هدف از یک کفپوش فنری، جذب شوک است در حالی که بازگشت انرژی خوبی دارد. این نه تنها از آسیب دیدگی بازیکنان جلوگیری می کند، بلکه در حرکات سریع و با سرعت بالا مانند پرش یا تغییر جهت بسیار کمک کننده است.
یکی دیگر از گزینه های محبوب کفپوش برای زمین های والیبال داخلی، لایه های ورزشی وینیل Vinyl است. پوشش دادن زمین والیبال از این نوع کفپوش بسیار سخت تر ولی زیرپوشش آن بسیار مقاوم تر است. وینیل همان کفپوشی است که این روزها در بیشتر سالن های ورزشی مورد استفاده قرار می گیرد. زیرا بسیار مقاوم است، جذب شوک کمی دارد و به طور کلی گزینه پایدارتر و در عین حال ارزان تری است.

زمین والیبال ساحلی

زمین والیبال ساحلی

والیبال ساحلی بازی ای است که از دو نفر در هر تیم تشکیل شده است. بدین ترتیب مساحت زمین کمی کوچکتر از زمین والیبال داخل سالن است. با این حال، هر چقدر هم کوچکتر باشد، یک بازی هیجان انگیز است.
یک زمین والیبال ساحلی دارای 8 متر عرض در 16 متر طول است. درست است که فقط 1 متر نازک تر و فقط 2 متر کوتاه تر است. ولی این بسیار دیوانه کننده است وقتی فکر می کنی که فقط 2 بازیکن فضای مشابهی را که 6 بازیکن در والیبال باشگاهی دارند، پوشش می دهند.
طراحی زمین ساحلی بسیار ساده تر از والیبال داخلی است زیرا به طور ساده یک مستطیل است که فقط از خطوط پایه و حاشیه تشکیل شده است و خط میانی و خط یک سوم زمین وجود ندارد.

زمین والیبال برفی

والیبال برفی محبوبیت و جذابیت بیشتری پیدا کرده است. زیرا مکانهایی که این مسابقات برفی در آنها بازی می شود بسیار باورنکردنی است. مانند بالای برخی کوه های زیبا و مکان های دیدنی.
والیبال برفی در هر تیم از 4 بازیکن تشکیل شده است، اما به دلیل دشواری بیشتر شرایط سرما و لیز خوردن از دویدن روی یخ های لجن دار، ممکن است از شنیدن اینکه زمین به اندازه زمین والیبال ساحلی است، تعجب کنید. زمین والیبال برفی 8 متر عرض و 16 متر طول دارد.
همچنین چیدمان زمین بسیار ساده است به این دلیل که فقط از خطوط حاشیه پیرامون زمین تشکیل شده است که به راحتی داخل یا خارج بودن توپ را مشخص می کند. این زمین دو خط حاشیه و دو خط اصلی دارد.

زمین والیبال نشسته

طبق قوانین بازی های جهانی و المپیک، ابعاد استاندارد زمین والیبال نشسته Paravolley دارای 6 متر طول و 3 متر عرض می باشد. یعنی برای هر نیمه زمینی به اندازه 3 در 3 متر در نظر گرفته شده است. با توجه به اینکه خط منطقه حمله در این زمین با عرض 2 متر از خط میانی فاصله دارد. همچنین ارتفاع تور برای خانم ها 110 سانتیمتر از سطح زمین و برای آقایان 115 سانتیمتر تعریف شده است. منطقه آزاد هم حدود 6 متر از خطوط انتهای زمین و 4 متر از کناره های زمین محسوب می شود.

جهت مشاهده انواع لوازم والیبال در ایران اسپورتر کلیک کنید.

 

امتیاز کاربران
(هر ستاره 10 توان)
شما هم میتوانید به این مقاله امتیاز دهید!
نظر خود را بنویسید
(هر نظر تا 2000 توان)

online chat