ارسال رایگان سفارشهای بالای 250 هزارتومان زیر 10 کیلوگرم
  • شنبه تا پنجشنبه ساعت ۱۰-۱۹
  • ۰۲۱-۶۶۴۵۴۵۹۵
تعداد کالاهای موجود در انبار در حال حاضر 113070 عدد
تعداد کالاهای موجود در انبار در حال حاضر 113070 عدد

اصول صحیح شستن کفش ورزشی

1 (هر لایک 10 توان)
امتیاز کاربران : 5.00 از 5

نکات مهم در شستشوی کفش ورزشی

نکات مهم برای تمیز کردن کفش ورزشی

اگر می خواهید از کفش هایتان به عنوان دیوار نقاشی استفاده کنید، این کار را انجام دهید. برای خودتان زندگی کنید نه افکار دیگران!!!
ولی اگر می خواهید بکر و تمیز به نظر بیایید، روش های شستن کفش را با ما دنبال کنید. چرا که تمیز نگه داشتن کفش ها هم ظاهر شما را به خوبی حفظ می کند و هم عملکرد بیشتری خواهد داشت. بهترین و گرانترین کفش از معتبرترین برند هم اگر خیلی کثیف باشد، دیدگاه خوبی از دیگران دریافت نمی کنید. حتی حس خوب ورزش کردن با داشتن کفش هایی تمیز دوچندان خواهد شد. با اطلاعات کامل از نحوه شستن کفش هایتان، مطمئن شوید که کفش ها در بهترین حالت ممکن، عمر طولانی تری خواهند داشت.
خوشبختانه کفش های کتانی و اکثر کفش های ورزشی حتی از برندهای معتبر هم به روش هایی ساده هم با دست و هم با ماشین لباسشویی قابل تمیز کردن هستند. اما هنگام شستشو مراقب باشید تا آسیبی به کفش ها وارد نکنید که جبران ناپذیر باشد.
از پودرهای تمیزکننده استفاده نکنید چرا که پس از شستشو و خشک شدن جنس و بافت کفش را سفت و خشک می کند. همچنین محلول های سفید کننده یا جرمگیر را برای شستن کفش ها به کار نبرید زیرا بر روی کفش تغییر رنگ و جای لکه های روشنتر ایجاد می کنند. بهترین گزینه استفاده از مایع های لباسشویی ملایم و بسیار رقیق است.

وسایل مورد نیاز برای شستن کفش کتانی

مراحل شستن کفش ورزشی با دست

برای شستشوی کفش ورزشی با دست به وسایل زیر نیاز داریم:
یک جفت کفش ورزشی کثیف!
یک ظرف آب ولرم
مواد شوینده مایع و ملایم
یک برس نرم و یا مسواک قدیمی
چند تکه حوله تمیز یا دستمال پارچه ای نخی

شستشو زیره کفش ورزشی

اگر کفش ها به گل و لای آغشته شده ابتدا با چسباندن کفی ها به هم و کشیدن آنها روی هم، آلودگی ها را پاک کنید یا با یک کاردک پلاستیکی به آرامی و بدون اینکه آسیبی وارد شود، آنها را جدا کنید. البته اگر بگذارید اول خشک شوند و سپس کفی ها را به هم بزنید راحت تر گل و لای خشک شده از زیره کفش جدا می شود. سپس از مسواک یا یک برس نرم برای پاک کردن آلودگی های باقیمانده استفاده کنید. در آخر همان مسواک یا برس را به محلول آب و مایع لباسشویی آغشته کرده و زیره کفش را کاملا تمیز کنید.

نحوه شستن رویه کفش

شستشو رویه کفش ورزشی

مرحله 1
بندهای کفش را درآورده و کفی داخلی را نیز از کفش خارج کنید. دقت کنید که ابتدا زیره کفش را بشویید و بعد به سراغ رویه بروید زیرا اگر اول رویه شسته شود، چون اصولا زیره کفش کثیف تر است آلودگی ها به رویه کفش می چسبد.
مرحله 2
در یک ظرف آب نیم گرم و مواد مایع لباسشویی ملایم ریخته و با یک دستمال پارچه ای یا یک مسواک یا برس که موهای نرم دارد، لکه ها را به آرامی پاک کنید. نوار دور کفش را هم خوب تمیز کنید و قسمت هایی که کثیف تر است از کمی فشار دست کمک بگیرید.
مرحله 3
پارچه را چندین بار در آب گرم بشویید و مجددا بر روی کفش بکشید، تا کاملا لکه ها از روی کفش پاک شود. در صورت لزوم، این کار را چندین بار تکرار کنید. اگر از برس استفاده می کنید نباید آن را محکم بر روی کفش بکشید چون ممکن است بافت رویه کفش خراب شود.
مرحله 4
با یک پارچه تمیز و خشک کف های اضافی را از روی کفش بردارید و آن را کاملا تمیز کنید. سپس در فضای داخلی و در دمای اتاق به دور از نور مستقیم آفتاب بگذارید تا خشک شود. دو تکه پارچه حوله ای خشک درون کفش ها قرار دهید تا بعد از خشک شدن، کفش ها از فرم نیوفتند.

قبل از شستشوی کفش ورزشی بندها را دربیاورید

شستشو کفی های کثیف کفش ورزشی

 قسمت درونی کفش به اندازه قسمت بیرونی برای تمیز کردن اهمیت دارد. برای شستشوی کفی های کثیف کفش، ابتدا آنها را از داخل کفش خارج کنید و برای از بین بردن بوی بد آنها کمی جوش شیرین ریخته و بگذارید چند ساعتی بماند. سپس یک مسواک را با همان محلول آب و مایع لباسشویی آغشته کرده و کفی را بشویید. حتی اضافه کردن چند قطره سرکه یا الکل هم آنها را تمیزتر کرده و هم بوی نامطبوع را از بین می برد. همچنین برای استفاده های بعدی کفش کمتر بوی بد می گیرد. قبل از استفاده مجدد و قراردادن درون کفش از خشک بودن کامل کفی ها مطمئن شوید، چون حتی ذره ای رطوبت موجب ایجاد بوی نامطلوب می شود. البته اگر کفی کفش ورزشی با وجود این روش ها جهت تمیز کردن باز هم دارای سیاهی و لکه است، الان وقت آن رسیده تا با یک جفت کفی نو جایگزین کنید.

شستشو بندهای کتانی 

بندهای کفش را در همان ابتدای شستشو از کفش ها خارج کنید زیرا در حین تمیز کردن اگر بندها به کفش باشند، اطراف سوراخ بند کفش و زبانه کفش و قسمت زیرین جای بندها در کفش به خوبی تمیز نمی شوند. همچنین خود بندها نیز اگر کثیف بمانند؛ کل کفش جلوه خوبی ندارد. پس جداگانه با دست زیر آب نیم گرم و کمی مایع لباسشویی بندهای کفش را بشویید، خوب ماساژ بدهید و در آخر با یک دستمال یا حوله خشک آب آنها را بگیرید و بگذارید تا کاملا خشک شوند و سپس دوباره به کفش ها ببندید.

روش شستن کفش در ماشین لباسشویی

نحوه شستن کفش ورزشی در ماشین لباسشویی

کفش رانینگ کثیف، علامت دونده ای است که جسورانه عمل کرده ، پیست های خیس ، گل آلود و فراز و نشیب ها را طی کرده و داستانی برای گفتن دارد یا شاید هم نشاندهنده ورزشکاری است که مراقب مکان هایی که پا می گذارد، نیست؟ چه نشان افتخار باشد چه سهل انگاری، در ورزش کردن، شرطی سازی بخشی حیاتی از بازی محسوب می شود. اینکه حین تمرینات یا مسابقات یک ورزشکار بتواند به خوبی بدود و حرکات را به بهترین شکل ممکن انجام دهد، داشتن کفشی راحت و استاندارد از شروط اولیه است. پس تمیز کردن کفش ورزشی برای هر ورزشکار از لزوم اصلی قبل از شروع هر فعالیتی است.
برای شستشوی کفش ورزشی یا کتانی و حتی کفش های اسکیچرز با ماشین لباسشویی به روش زیر عمل کنید:
مرحله 1
ابتدا داخل کفش و روی کفی ها را کمی جوش شیرین بپاشید و بگذارید یک شب بماند تا فردا برای شستشوی ماشینی آماده باشد. جوش شیرین بوی بد کفش و کفی ها را از بین می برد.
مرحله 2
بندهای کفش را درآورده، در یک کیسه شستشوی توری قرار دهید. این تضمین می کند که جرم زیر توری ها گیر نمی کند و کفش ها در هم گره نخواهند خورد.

کفش ها را بدون بند و با چند حوله در ماشین بگذارید

مرحله 3
با استفاده از یک برس نرم یا مسواک تا حد امکان آلودگی و زائدات اضافی را از زیره و رویه کفش ها پاک کنید.
مرحله 4
کفش، کفی و کیف توری حاوی بندها و چند حوله قدیمی را داخل ماشین لباسشویی بیندازید. حوله ها تعادل بار ماشین لباسشویی را حفظ کرده و از برخورد کفش ها در داخل دستگاه محافظت می کنند.
مرحله 5
مقدار کمی از ماده شوینده مایع به آن اضافه کنید (از پودر لباسشویی استفاده نکنید چون ممکن است در کفش گیر کند یا بر روی آنها اثراتش باقی بماند). ماشین لباسشویی را با آب سرد با یک چرخه آهسته و با یک آبکشی اضافی به کار بیاندازید تا کف مایع شستشو را کاملا از کفش بیرون بکشد.
مرحله 6
پس از پایان آبکشی و قبل از رفتن بر روی دور خشک کن، ماشین لباسشویی را خاموش کرده و کفش ها را خارج کنید و بگذارید در دمای اتاق خشک شوند.
نکته:
• از خشک کن یا بخاری و وسایل گرمایشی دیگر یا حتی سشوار برای آبگیری و خشک کردن کفش ها استفاده نکنید؛ چرا که می تواند موجب تاب برداشتن کف کفش ها یا خراب شدن چسب کفش ها شوند.
• حتما کفش ها را در هوای خشک و به دور از تابش مستقیم آفتاب بگذارید. زیرا نور خورشید باعث تغییر رنگ و حتی تنگ شدن برخی کفش ها مخصوصا کتانی ها می شود. 
• تکه پارچه های خشک کوچک و نخی یا حوله ای هنگام خشک شدن، درون کفش ها بگذارید تا شکل و فرم کفش ها حفظ شود.
• اگر هنگام شستشو در ماشین لباسشویی نگرانید به کفش ها ضربه وارد شود می توانید آنها را درون کیف توری مخصوص ماشین لباسشویی قرار دهید یا درون یک کیسه پارچه ای نخی که درب آن قابل بسته شدن باشد و سپس درون ماشین بگذارید.

کفش های کثیف را به خشکشویی بسپاریم

آیا کفش ورزشی را به خشکشویی بسپاریم؟ 

کفش های پلاستیکی، جنس پارچه ای و مش، کفش های چرم مصنوعی و کتانی ها هم با دست و هم با ماشین لباسشویی قابل شستشو هستند و اگر حوصله زمان گذاشتن برای تمیز کردن آنها ندارید یا نگرانید که ممکن است با شستشوی شما از شکل و فرم بیوفتند به راحتی آنها را در اختیار خشکشویی معتبری بسپارید. البته اگر کفش های جیر و چرم اصل دارید که نیاز به تمیزکردن کامل دارد حتما به جایی بسپارید که به صورت حرفه ای و تخصصی آنها را برایتان تمیز کنند و خودتان برای شستن آنها اقدام نکنید.

مراحل حذف و جلوگیری از بوی بد كفش ورزشی 

هیچ حسی بهتر از جعبه گشایی یک جفت کفش نو نیست. بوی تازگی کفش حس خوب راه رفتن را رویایی می کند. اما زمانی که کفش از جعبه بیرون آمد و در خیابان قدم خورد، هر اتفاقی ممکن است برایش بیوفتد. از لکه های آب گل آلود و خاکی و سنگریزه ها درامان نیست. همچنین اگر مدت زمان زیادی پا درون کفش بماند تعریق و رطوبت ممکن است بوی نامطبوعی در پاها و نیز کفی داخلی کفش ایجاد کند. پس سعی کنید تا کفش هایتان را در وضعیت مطلوبی قرار دهید تا هنگام استفاده بابت پوشیدن آنها آسوده خاطر باشید.
برای از بین بردن بوی بد کفش ورزشی حدود سه قاشق غذاخوری جوش شیرین داخل هر دو کفش خود پاشیده و یک شب تا صبح اجازه بدهید باقی بماند. سپس به روش هایی که قبلا گفتیم آنها را با دست و یا در ماشین لباسشویی کاملا شستشو دهید و بگذارید تا خشک شود. در حین شستشو از کمی سرکه سفید هم برای بوی بهتر کفی ها می توانید استفاده کنید.

 

 

امتیاز کاربران
(هر ستاره 10 توان)
شما هم میتوانید به این مقاله امتیاز دهید!
نظر خود را بنویسید
(هر نظر تا 2000 توان)

online chat