ارسال رایگان سفارشهای بالای 250 هزارتومان
  • شنبه تا پنجشنبه ساعت ۱۰-۱۹
  • ۰۲۱-۵۴۰۲۱۰۰۰
تعداد کالاهای موجود در انبار در حال حاضر 148337 عدد
تعداد کالاهای موجود در انبار در حال حاضر 148337 عدد

ورزش پیلاتس

3 (هر لایک 10 توان)
امتیاز کاربران : 5.00 از 5

ویژگی های ورزش پیلاتس

ورزش پیلاتس چیست

ورزش پیلاتس با هدف سلامت همزمان جسم و ذهن و ایجاد رابطه نزدیک بین این دو توسط ژوزف پیلاتس ابداع شد. ژوزف از دوران کودکی درگیر بیماری های راشیتیسم و تب های روماتیسمی بود و به همین علت با کمک مادرش که متخصص مغز و اعصاب بود توانست اطلاعات کاملی در مورد فیزیک بدن به دست آورد. در جنگ جهانی اول زمانی که ژوزف در بازداشتگاه به سر می برد با کمک دانشی که از ورزش ژیمناستیک توسط پدرش کسب کرده بود به معالجه زندانیان با روش های توانبخشی پرداخت. 
ورزش پیلاتس با بهبود سلامتی عمومی بدن و تاکید بر تقویت قدرت مرکزی بدن شامل حرکات کششی، انعطافی و تعادلی بوده و به صورت انفرادی و حتی گروهی تحت نظر یک مربی حرفه ای انجام می گیرد. این ورزش بر روی تشک هایی موسوم به تاتامی ماهیچه های تثبیت کننده بدن را تقویت می کند.
پیلاتس ابتدا با نام ورزش کنترولوژی معرفی شد که بر روی افراد بیمار با هدف ایجاد تعامل بین کنترل سلامت بدن و ذهن اجرا می شد که بعدها به علت تلاش های ژوزف پیلاتس و همسرش به نام پیلاتس، علم کنترل بدن، نام گرفت. کمپانی ورزشی استات در سال 1988 روش جدیدی در این ورزش ابداع کرد که با اصلاح قواعد این ورزش و تمرکز بر بازسازی مهره ها و ستون فقرات برای خانم های باردار و افراد مجروح مناسب تر بود و به ورزش پیلاتس استات معروف شد.

پیلاتس آقایان

پیلاتس برای چی خوبه

ورزش پیلاتس بر اساس اصول شش گانه: تمرکز بر بدن، کنترل حرکات، آمادگی دفاعی، تحرک روان، دقت بر نقاط هسته بدن و تنفس صحیح موجب شناخت و تقویت قسمت های مرکزی یا همان نیروگاه بدن می شود و با افزایش انعطاف پذیری بدن و بهبود کارایی عضلات، سلامت روان را نیز در نظر می گیرد. در پیلاتس ماهیچه های مرکزی بدن از قسمت میانی شانه ها، کمر و عضلات کف لگنی استوار و قدرتمند شده تا در بهترین حالت توازن و تعادل قرار بگیرد.
به علت اینکه از کودکی طریقه نشست و برخاست و راه رفتن برای همه افراد به طور صحیح آموزش داده نمی شود، اکثر افراد در سنین نوجوانی و بعد از آن دچار عوارض کیفوز و اسکلیوز (قوز و گودی کمر) می شوند. پیلاتس به همه کمک می کند تا بدن در وضعیت و ساختار صحیح حرکتی و موقعیتی قرار بگیرد و همچنین دردهای ناحیه کمر را با تقویت صحیح ماهیچه های این قسمت کاهش می دهد و در تداوم تمرینات با افزایش توان عضلات به مرور با جهت دهی مناسب به هماهنگی عضلات پشت، کمردرد را از بین می برد.

پیلاتس با کش

لاغری سریع با ورزش پیلاتس

پیلاتس با ساختن ماهیچه های قوی و تمرکز بر وضعیت صحیح بدن موجب هم ترازی ماهیچه ها شده و فرم بدن در بهترین شکل ممکن قرار می گیرد که بدون بزرگ و برجسته شدن و بدفرم کردن ماهیچه ها، تناسب اندام زیبایی را شکل می دهد. همچنین چربی های شکم و پهلوها از بین رفته و عضلات در فرم متناسبی قرار می گیرند و با افزایش دامنه حرکتی مفاصل انعطاف پذیری بدن را در حد مطلوب نگه می دارد.
ورزش پیلاتس از شروع کار موجب تناسب اندام و قرارگیری وضعیت صحیح بدن هنگام نشستن و یا ایستادن می شود و در ادامه ی آموزش انجام تمرینات موجب تقویت ماهیچه ها و تثبیت فرم بدن در بهترین شرایط ممکن می شود. برای کاهش وزن در کنار ورزش های پیلاتس توصیه می شود یک رژیم غذایی سالم و یک ورزش هوازی مانند پیاده روی یا دوچرخه سواری نیز بگنجانید تا تاثیر چند برابر آن را در رسیدن به هدف چربی سوزی بیشتر ببینید.
برای داشتن کمری باریک با شکمی صاف و بدنی ورزیده بدون حجیم شدن ماهیچه ها ورزش پیلاتس گزینه ای عالی خواهد بود. همچنین به دلیل اینکه بر ایستایی صحیح ستون فقرات تاکید دارد با کشیده تر شدن استخوان ها قد افراد را در بلندترین حالت ممکن با توجه به فیزیک استخوان بندی قرار می دهد.

عوارض پیلاتس

مضرات ورزش پیلاتس

با توجه به اینکه پیلاتس ورزشی با تاثیرات کم، با حرکات کششی و قدرتی می باشد، اصولا صدمات وارد بر بدن در حین تمرینات پیلاتس غیرمعمول گزارش شده است. داشتن یک مربی واجد شرایط در حین انجام حرکات پیلاتس متناسب با سطح آمادگی و توانایی افراد بسیار اهمیت دارد. اگر شخصی برای درمان آسیب دیدگی و بهبود شرایط فیزیکی خود این ورزش را دنبال می کند شاید بد نباشد که مضرات ورزش پیلاتس را بداند و این ورزش را تحت نظر مربی پیلاتس انجام دهد که صلاحیت لازم از نظر پزشکی نیز داشته باشد یا قبل از انجام تمرینات با یک پزشک متخصص مشورت کند. زیرا تمرینات غیراصولی و غیراستاندارد ورزش پیلاتس موجب مشکلاتی از قبیل: افتادن رباط ها بر روی یکدیگر، کشیدگی عضلات، آسیب دیدگی مفاصل، پارگی تاندون ها و نیز اسپاسم ماهیچه ها شده و روند بهبودی و درمان را متوقف می کند.

ورزش پیلاتس در بارداری

ورزش پیلاتس برای چه افرادی مناسب نیست؟

به علت اینکه این ورزش از ابتدای شروع تمرینات، سطح توانایی افراد هم از لحاظ سن، جنس و هم فیزیک بدن را در نظر می گیرد، برای همه افراد حتی سالمندان نیز با رعایت نکات حمایتی توصیه می شود. خیلی ها در مورد مضرات ورزش پیلاتس در بارداری می پرسند. بهتر است بدانید که زنان باردار با تقویت عضلات کف لگنی جهت زایمانی راحت تر و افراد با مجروحیت های فیزیکی، اشخاص کم توان جسمی و حتی کسانی که مبتلا به بیماری های مفاصل هستند به منظور ریکاوری سریع تر عضلات آسیب دیده و تقویت ماهیچه های بدن و همچنین کاهش احتمالی آسیب در آینده زیر نظر پزشک و مربی حرفه ای و کارآزموده، به انجام حرکات صحیح ورزش پیلاتس نیازمندند.

ورزش پیلاتس برای سالمندان

ورزش کاران حرفه ای نیز برای بالابردن تعادل و تحرک خوب ماهیچه ها در بهترین وضعیت ممکن و نیز کم کردن استرس و تنش های قبل از مسابقات، تمرینات منظم پیلاتس برای آنها بسیار کمک کننده خواهد بود و نیز طبق تحقیقات انجام شده، احتمال خطر آسیب دیدگی را برای آنها کاهش خواهد داد. همچنین بازیگران تئاتر و هنرپیشه های حرفه ای برای آماده نگه داشتن خود چه از لحاظ جسمی و چه ذهنی و تمرکز بهتر بر فعالیت های خود، انجام منظم تمرینات پیلاتس برای آنها اهمیت ویژه ای خواهد داشت.
البته مضرات ورزش پیلاتس افراد خاصی را تحت شعاع قرار میدهد مانند: افراد با فشار خون ناپایدار، پوکی شدید استخوانی، تنگی شدید دریچه قلب با احتمال لخته شدن، فتق و دیسک کمر. این افراد زیر نظر پزشک متخصص و فیزیوتراپ زبده می توانند تمرینات توانبخشی پیلاتس را در سطح ابتدایی جهت جلوگیری از پیشروی بیماریشان آغاز کنند.

آموزش پیلاتس

انواع ورزش پیلاتس

پیلاتس مت: مجموعه تمرینات نشسته، ایستاده و خوابیده می باشد که بر روی تشک هایی نرم و در سالن انجام می گیرد. این نوع از ورزش های پیلاتس به علت تنوع زیاد حرکات و نیز هزینه کمتر در بیشتر باشگاه ها توسط مربیان این حرفه در حال انجام می باشد و محبوبیت زیادی دارد. در این کلاس برای انجام تمرینات به یک زیرانداز مخصوص ورزش پیلاتس و گاها چوب، رینگ و توپ مخصوص نیاز دارید.
پیلاتس استودیو: تمرینات پیلاتس ابتدا باید از همان پیلاتس مت آغاز شود تا افراد با نقاط مرکزی بدن خود آشنا شده و طریقه صحیح حرکات مفاصل و عضلات و به کارگیری آنها در انجام تمرینات را به خوبی بشناسند. سپس دستگاه های مخصوص که مجهز به تسمه ها، فنرها و قرقره ها جهت انجام بهتر و قویتر این تمرینات وجود دارد را زیر نظر مربی کارآزموده به کار گیرند.

ورزش پیلاتس پیشرفته

مهمترین نکاتی باید که در تمرینات پیلاتس رعایت کنید

۱.حفظ آرامش در درجه اول برای شروع تمرینات لازم است و توجه داشته باشید که در حین انجام تمرین عضلات خود را خسته نکنید.
۲.هماهنگی و ایجاد هارمونی صحیح با اجرای ظریف حرکات انجام خواهد شد. پس با دقت بر این اصل، کار خود را پیش ببرید.
۳.جهت دهی مناسب و قرارگیری صحیح شما در وضعیت 4 جهت شمال-جنوب و شرق-غرب برای تاثیرگذاری بر روی عملکرد پیلاتس، اهمیت ویژه ای دارد.
4.تمرکز و دقت بر کنترل حرکات و تمرینات در حال اجرا نیاز به ذهنی هوشمند و به دور از آشفتگی دارد تا کیفیت و کارایی انجام صحیح ورزش پیلاتس انجام گیرد.
5.هم ترازی قرارگیری صحیح ستون فقرات در حالت کشیده، گردن افراشته، شانه ها و دست ها در حالت تناسب با بدن، عضلات شکمی سفت شده و پاهایی صاف و استوار در طول تمرین لازم است.
۶.نفس گیری صحیح و تنفس عمیق قبل و بعد از انجام هر تمرین جهت بهبود و افزایش سطح آرامش و آزادسازی افکار منفی و نیز افزایش قابلیت تنفس ریه باید به خوبی انجام گیرد.
۷.با توجه به نقطه ثقل بدن حرکات آرام و روان و با قدرت باید انجام شود تا نهایتا منجر به تقویت سیستم ایمنی بدن و انعطاف پذیری با رعایت تعادل در ناحیه ستون فقرات شود.

 

امتیاز کاربران
(هر ستاره 10 توان)
شما هم میتوانید به این مقاله امتیاز دهید!
نظر خود را بنویسید
(هر نظر تا 2000 توان)