ارسال رایگان سفارشهای بالای 250 هزارتومان
 • شنبه تا پنجشنبه ساعت ۱۰-۱۹
 • ۰۲۱-۵۴۰۲۱۰۰۰
تعداد کالاهای موجود در انبار در حال حاضر 131879 عدد
تعداد کالاهای موجود در انبار در حال حاضر 131879 عدد

آموزش فوتبال دستی

62 (هر لایک 10 توان)
امتیاز کاربران : 5.00 از 5

آموزش فوتبال دستی

آموزش فوتبال دستی حرفه ای

برای ارائه یک بازی خوب و حرفه ای در هر رشته ورزشی آگاهی به تکنیک ها و فنون اصلی آن به شما کمک خواهد کرد. فوتبال دستی در عین اینکه می تواند یک بازی مفرح و هیجان انگیز باشد با آموزش فوتبال دستی و رعایت نکات صحیح بازی در سطح حرفه ای، کیفیت بازی بالا رفته و میزان آدرنالین را در بدن افزایش می دهد. چرا که فوتبال دستی یک بازی بسیار پرتحرک و اکتیو و پرهیجان می باشد. در این مقاله بعضی از نکات مهم و تکنیک های فوتبال دستی موثر و روش های گل زدن در فوتبال دستی را برای اطلاع بازیکنان ارائه می دهیم. ولی توجه داشته باشید که تا بازی از مرحله تمرین و ممارست به مرحله عمل و رقابت نرسد و آن را به صورت حرفه ای تجربه نکنید به طور کامل بر آن مسلط نخواهید شد.

فرمول های فوتبال دستی

آموزش فرمول های فوتبال دستی

آشنایی با تکنیک های بازی فوتبال دستی و شناخت بهتر فرمول هایی جهت ارائه بازی بهتر با تمرینات مداوم تجربیات خوبی را برای شما به ارمغان خواهد آورد. دقت و توجه به بعضی از نکات ذکر شده در آموزش فوتبال دستی، جزء اولین موارد قابل اجرا در شروع یک بازی خوب می باشد.

 • دسته های فوتبالدستی را آرام تر در دست بگیرید. بسیاری از بازیکنان تمایل دارند خیلی محکم دسته ها را در دست نگه داشته و حرکت دهند که این افزایش فشار فقط تمرکز دید شما را کاهش می دهد و عملا در کیفیت بازی موثر نخواهد بود. بین دسته میله فوتبال دستی و دست شما فضای خیلی کمی باید وجود داشته باشد که این حفظ فاصله در حین بازی سرعت مچ دست را افزایش داده و مانورهای شما را بیشتر می کند.

آموزش ضربات فوتبال دستی

 • بهتر است هنگامی که مقابل میز فوتبالدستی قرار می گیرید کمی پاهای خود را با فاصله بگذارید و آنها را جفت نکنید، زیرا بازوها آزادانه تر حرکت خواهند کرد. زاویه ۴۵ درجه و دورتر نسبت به میز با پاهایی کمی باز از هم بهترین حالت ایستادن در رقابت فوتبال دستی می باشد.

 • یکی از فرمول های فوتبال دستی این است که باید به درستی توپ خود را پین کنید. بدین معنی که کنترل توپ را با برنامه ریزی حرکت بعدی خود انجام دهید. هرچه توپ به آدمک شما نزدیکتر است زاویه کمتری به آن بدهید. سپس توپ را گرفته و در زیر پای بازیکن خود به دام بیندازید. بسته به اینکه توپ از کجا بدست آمده پین جلویی و پین پشتی داریم. در ادامه این آموزش فوتبال دستی خواهید دید که از یک موقعیت خوب پین برای پاس کاری و یا ضربه دروازه می توان استفاده کرد.

آموزش چیدمان فوتبال دستی

 • مراقب آدمک های حریف باشید. هنگام تلاش برای جابه جایی توپ بین بازیکنان حریف یک جایگاه مربعی را برای آدمک های خود متمرکز کنید تا هر پاس یا شلیک حریف را مهار نمایید. پیدا کردن شکاف های مختصر شکل گرفته بین بازیکنان مقابل در بدست آوردن توپ و شلیک به سمت دروازه به شما کمک شایانی می کند.

 • میله سه نفره شما بهترین کنترل کننده بازی شما خواهد بود پس بهتر است در مراحل فراگیری و آموزش فوتبال دستی آدمک های آن در حالت راست و مستقیم نباشند و همیشه آنها را در حالت زاویه دار نگه دارید. در این صورت تملک و کنترل توپ و ارزیابی حرکت بعدی برای خودتان آسانتر خواهد بود.

آموزش حرکات فوتبال دستی

 • گذرگاه دیواری را امتحان کنید. یکی از آسان ترین و موثرترین تکنیک های فوتبال دستی ارسال توپ به جلو و رسیدن به هدف استفاده از دیواره فوتبالدستی است. با کمک گرفتن از پاس کاری با دیواره میز فوتبال دستی مسیر پاس توپ خود را عوض کنید. مهارت انتقال توپ با عبور از دیواره در روند یک بازی موثر و باکیفیت به شما کمک می کند.

 • با همگام سازی آدمک های دفاع و حمله راه های احتمالی جهت نفوذ حریف را مسدود کنید. اینکه حتی بتوانید در حین یک بازی سرعتی و اکتیو طریقه قرارگیری میله ها و زاویه دار بودن بازیکنان در میز را کنترل کنید و در زاویه ایده آل قرار دهید، بسیار مهم است.

آموزش فنون فوتبال دستی

 • استفاده از تمام آدمک ها در بازی یکی از فرمول های فوتبال دستی است. مهاجمین شما اولین خط دفاعی شما محسوب می شوند. اگر حریف سعی در گلزنی دارد با میله سه نفره خود راه او را مسدود کنید. مسیرهای دیگر را با میله های دیگر و حتی با کمک دروازه بان ببندید و با میله ۵ نفره دیواره دفاعی درست کنید.

 • در یک ضربه سریع و موثر استاد شوید. بازیکنان حرفه ای برای شلیک به سمت هدف تکنیک های مختلف و زیادی را به کار می گیرند. سعی کنید یک روش موثر شات را یاد بگیرید و با پیدا کردن یک راه باز به سمت هدف عکس العمل بسیار سریع و دقیق داشته باشید. تنظیم کردن برای یک شوت ویژه، سرعت بازی را کاهش داده و شانس به ثمر رساندن گل را برای شما کم می کند.

روش های حمله در فوتبال دستی

روش گل زدن در فوتبال دستی

در این بخش از ادامه آموزش فوتبال دستی تکنیک های حمله در فوتبال دستی را بررسی می کنیم. مهارت بازیکنان حرفه ای در به کارگیری صحیح تمامی این تکنیک ها در موقعیت های حساس است. در بخش زیر تکنیک های مهم با توضیحات کامل ارائه شده اند:

 • برای یک حمله خوب چرخاندن تیز با مچ دست و کنترل میله ها با تمام توان موجب می شود که توپ در فاصله های سریع و کوتاه تر به سمت هدف پرتاب شود. حتی می توانید کف دست را فقط روی دسته میله قرار دهید و به سمت پایین بچرخانید. برای انجام یک بازی هجومی مسلما سرعت بازی بالا رفته و چرخش میله ها سریعتر است ولی می بایست با هدف صحیح انجام بگیرد تا با به ثمر رساندن گل های بیشتر یک بازی سرعتی و هجومی را تجربه کنید.

فضاسازی صحیح در فوتبالدستی

 • تمرکز و دقت در فضاسازی ها در فوتبال دستی باعث شناخت بهتر شما نسبت به رقیب شده و تعلل در حرکت سریع موجب می شود حریف حرکات شما را زودتر پیش بینی کرده و راه مقابله با حمله شما را ببندد. به عنوان یک فرمول فوتبال دستی باید بگوییم که بهتر است قبل از حمله چندلحظه کوتاه مکث کنید و سپس ناگهانی ضربه هدف را وارد نمایید.

 • الگوهای حرکتی مختلفی را برای حمله به دروازه حریف و گل زدن در نظر داشته باشید و از قبل برنامه ریزی کنید. چرا که اگر فقط از یک روش استفاده کنید رقیب آنها را به خوبی حدس زده و توپ را از شما به راحتی می رباید.

آموزش دفاع در فوتبال دستی

 • سعی کنید در حین بازی حرکات پیش بینی نشده ای را برای حمله به سمت دروازه حریف انجام دهید تا ذهنیت رقیب شما متزلزل شده و نتواند حرکت بعدی شما را حدس بزند. برای این کار نیاز به آموزش فوتبال دستی حرفه ای، تجربه و تمرینات بیشتری قبل از انجام یک مسابقه واقعی دارید.

 • استفاده از ضربه های push shot و pull shot را برای گلزنی به طور صحیح انجام دهید. قرار دادن توپ بر روی لبه بیرونی و یا داخلی پای آدمک و پرتاب صحیح به سمت دروازه و تشخیص راه باز شده یکی از تکنیک های فوتبال دستی خوب در رساندن توپ در دروازه حریف است.

آموزش ضربه های فوتبال دستی

آموزش ضربات فوتبال دستی

در این بخش قصد داریم تکنیک های دفاع را آموزش دهیم. ضربات دفاع هم جزوی از فرمول های فوتبال دستی و بخش مهمی از آموزش فوتبال دستی هستند که باید با دقت اجرا شوند. در ادامه مهم ترین نکات در اجرای ضربات فوتبال دستی را ارائه می دهیم.

 • اگر کنترل توپ در دست حریف باشد، بهترین کار متوقف کردن اوست. برای این کار بهتر است آدمک فوتبال دستی را حدود ۳۵ تا ۴۰ درجه چرخانده و در همان حالت کج نگه دارید. اگر آدمک در حالت ایستاده و مستقیم باشد، گرفتن توپ از حریف سخت تر شده و چه بسا ممکن است توپ دورتر شود و مجددا به دست حریف بیفتد.

تکنیک های دفاع در فوتبالدستی

 • دفاع در برابر میله ۳ آدمکی راحت تر است زیرا فاصله تا دروازه کمتر بوده و برای رسیدن به هدف کارایی بیشتری دارد. پس گذر توپ از ۵ به ۳ یک تکنیک محسوب می شود.

 • سرعت عمل در واکنش نشان دادن و ضربات فوتبال دستی به حمله حریف ذهن او را آشفته کرده و زودتر می توانید توپ را از آن خود کنید. پس برای یک دفاع موثر در برابر شوت های هدفدار حریف سریعا عکس العمل نشان دهید.

 • یک دفاع خوب آدمکهای خود را به گونه ای چیدمان می کند که مناطق کمتری برای نفوذ حریف باز بماند. با ضربه های پاس کاری مناسب، توپ حریف را متوقف کرده و حرکت بعدی او را زودتر پیش بینی کنید.

آموزش تکنیک های فوتبال دستی

 • اینکه شما بتوانید در پاس کاری ها و ضربات فوتبال دستی توپ را بین دو میله خود نگه دارید یعنی یک منطقه دفاعی مناسب ساخته اید. پس با ساختن واحد دفاعی خود بازی خوب و در عین حال طولانی را رقم بزنید. پیشنهاد می کنیم تمام نکاتی که در این آموزش فوتبال دستی به شما آموزش داده می شوند را تمرین کنید.

 • میله هایی که در مرکز فوتبال دستی هستند نقش دفاعی را بهتر ایفا می کنند. با این میله ها خط دفاعی خود را کنترل کرده و از بقیه میله ها برای حمله استفاده کنید.

 • با دروازه بان بازی دریبل انجام دهید. اگر حریف دائما شوت های شما را مسدود می کند یا از انتهای دفاعی عبور می کند، با دریبل توپ به عقب و جلو بین دفاع و دروازه بان منتظر یک فرصت مناسب باشید.

قوانین فوتبالدستی

آموزش قوانین فوتبال دستی

این بازی را می‌توان در سالن‌های سرپوشیده، در فضای باز و حتی در خانه نیز انجام داد. فوتبال دستی می تواند توسط دو نفر (به صورت تک تک) و همچنین با چهار نفر (دو تیم دو نفره) برگزار گردد. در این حالت، یک بازیکن معمولا دو ردیف دروازه بان و دفاع را کنترل می کند و دیگر هم تیمی او دو ردیف خط میانی و خط حمله را در دست دارد و یک تا ۴ نفر هم می‌توانند ذخیره باشند. در مسابقات غیر رسمی، حضور سه یا چهار بازیکن در هر طرف میز نیز رایج است.

زمان بازی فوتبال دستی: در مسابقات تیمی‌ و انفرادی در ۵ زمان ۱۵ دقیقه‌ای ورزشکاران با هم رقابت می‌کنند. زمان استراحت بین هر ست ۳۰ ثانیه است. این زمان می تواند در آموزش فوتبال دستی و تمرینات بیشتر باشد اما در مسابقات حرفه ای تنها 30 ثانیه بین هر ست فرصت دارید که اصتراحت کنید. بازیکن برنده حداقل ۳ ست از ۵ ست بازی را باید از آن خود کرده باشد. تعداد گل های هدف در بازی فوتبالدستی ۵ یا ۱۰ حساب میشود ولی در بازی سبک بنزینی تعداد نهایی گل ها ۷ می باشد.

آموزش بازی فوتبال دستی

 • بازی زمانی شروع می شود که توپ به راحتی با دست جلوی پاهای آدمک ها در مرکز میز قرار گیرد و یا از سوراخ کنار دیواره در مرکز میز وارد صفحه بازی شود. برای تعیین اینکه کدام یک از بازیکنان یا تیم برای اولین بار حق شروع بازی را دارد استفاده از یک سکه معمول تر است. 

 • بازیکنان باید با لباس و کفش ورزشی مناسب در مسابقات شرکت کنند. 

 • در ابتدای مسابقه برای مشخص شدن این که چه کسی بازی را شروع کند یا چه کسی در کدام طرف میز بایستد از سکه استفاده می شود. پس از اتمام اولین ست بازی، تیمی که آخرین گل را زده ست بعدی را شروع می کند.

 • کسی که برای اولین بار یا بعد از گل خوردن بخواهد بازی را شروع کند توپ را جلو پای بازیکن وسط قرار می دهد و با صدای بلند به حریف اعلام آمادگی می کند. تا زمانی که حریف اعلام آمادگی نکرده است نمی توان بازی را شروع کرد. حتما در شروع بازی باید توپ بین دو آدمک میانی به حرکت دربیاید و بعد از یک مکث کوتاه ضربه زده شود. این کار را حتی در حین آموزش فوتبال دستی هم انجام دهید. 

شمارنده گل در فوتبال دستی

 • هر تیم بعد از زدن گل، باید شمارنده کنار زمینش را یکی افزایش دهد. حال اگر به هر دلیلی فراموش کنند این کار را انجام دهند و بازی را شروع کنند گل آن ها پرپر خواهد شد و برای زدن آن دوباره باید تلاش کنند!

 • اگر توپی وارد دروازه شود اما به علت شدت زیاد ضربه زننده، توپ به داخل زمین برگردد گل محسوب می شود و بازی متوقف خواهد شد.

 • اگر بر اثر شدت ضربه توپ از زمین خارج شود اوت اتفاق افتاده است و تیم حریف بازی را از زیر میله دو آدمکی اش می بایست شروع کند.

 • قاعده حرکت دادن ۵ میله برای مسابقات قهرمانی اعمال می شود که بازیکن باید تمام دسته های خود را همزمان حرکت داده تا بتواند توپ را در کمتر از ده ثانیه به سه میله خود منتقل کند. پس یک بازیکن حرفه ای فوتبالدستی با شروع بازی در عرض ۱۵ ثانیه توپ را با مهارت باید از ۵ میله عبور دهد.

 

 • به توپی که بین دو بازیکن به صورتی قرار بگیرد که هیچ کدام نتوانند به آن ضربه بزنند توپ مرده می گویند. توپ مرده در هر قسمت از زمین متعلق به بازیکنی است که توپ به دروازه بان او نزدیک تر است. پس این موضوع را به عنوان یکی از فرمول های فوتبال دستی به خاطر بسپارید. این بازیکن باید توپ را بردارد و بازی را از زیر میله دو آدمکی شروع کند. حالا اگر توپ دقیقا در وسط زمین مانده باشد! توپ متعلق به تیمی است که آخرین گل را زده است. اگر توپ مرده در سمت دفاع و پشت میله دوم ایستاده باشد، بازیکن دفاع باید آن را حرکت دهد. هدف این است که بازیکنان از یک توپ مرده نهایت استفاده را کرده و امتیازگیری کنند.

 • زمانی که توپ در زیر پای بازیکن فوتبال دستی قرار دارد نباید دست از روی همان میله برداشته شود یعنی باید حداقل بین دو بازیکن پاس کاری انجام شده و بعد ضربه زده شود. 

قوانین و تکنیک های فوتبال دستی

امید است نکات ذکر شده در آموزش فوتبال دستی فوق این بازی را برای شما راحت تر و جذاب تر کند. در این آموزش سعی شده که تمام فرمول های فوتبال دستی گفته شوند. البته انواع حرکات و ضربات در فوتبال دستی و نیز تکنیک های متعدد دیگری برای ارائه یک بازی تماما حرفه ای وجود دارند و همچنین متناسب با بازی حریف و روش هایی که در دفاع یا حمله به کار می برد شما باید تنظیمات بیشتری بر روی حرکت آدمک ها انجام دهید. این بازی مفرح حتی در منزل و در کنار خانواده و دوستان به غیر از مزیت تفریح و رقابت دوستانه، استراتژی های اصلی و فرمول های فوتبالدستی حرفه ای را با تمرین بیشتر برای شما روشن خواهد کرد

خطاهای فوتبال دستی

آموزش خطاهای فوتبال دستی

در هر بازی انجام حرکاتی مخالف قوانین وضع شده برای آن، خطا محسوب شده و حتی ممکن است بعضی از تکنیک هایی که به شکل صحیح اجرا نمی شوند منجر به خطا شوند. اطلاع صحیح از خطاهای هر بازی در روند بالابردن کیفیت آن کمک بسیاری خواهد کرد. خطاهای گفته شده در زیر از موارد مهم در فوتبال دستی محسوب می شوند.

 • چرخاندن میله‌ بیشتر از ۳۶۰ درجه و نگهداری بیش از حد توپ خطا محسوب می‌شود. 

 • تکان دادن میز یا هر نوع حرکتی غیر از بازی با میله‌ها حتی صحبت کردن که باعث پرت شدن حواس حریف شود، خطا محسوب می‌شود. 

 • برداشتن هر دو دست از روی میله‌ها و ترک کردن میز بدون اخذ وقت استراحت نیز خطا محسوب می‌شود. 

 • ضربه زدن به میز با میله یا به اصطلاح تقه زدن نیز خطاست. همیشه دو داور در طرفین میز می ایستند و انگشت شست خود را بر روی میز قرار می دهند. اگر لرزشی را احساس کنند به تیم خاطی اخطار خواهند داد.

 • تعویض مدام دست ها بر روی میله‌هایی که توپ در زیر آدمکهای آن وجود ندارد نیز عاملی گیج‌کننده برای حریف محسوب شده و خطاست. اصولاً هر نوع حرکتی که موجب گیج شدن حریف شود خطا محسوب میگردد. 

 • شروع بازی بدون گفتن کلمه حاضر و بدون شنیدن پاسخ نیز خطاست (البته طرف مقابل 3 ثانیه فرصت پاسخ دارد). این موضوع را حتی در آموزش فوتبال دستی هم جدی بگیرید تا به عنوان یک عادت خوب در شما جا بیوفتد. توجه کنید که اگر شروع‌کننده پاسخ را نشنود و بازی شروع شود، به شروع‌کننده نیز تذکر داده می‌شود. 

 • استفاده از تایم اوت بیش از حد معمول نیز خطا و موجب از دست دادن بازی یا محرومیت در بازی‌ها می‌شود.

 • زمانی که توپ زیر میله ۲ یا ۳ آدمکی است، بازیکن ۱۵ ثانیه فرصت دارد تا ضربه بزند در غیر این صورت خطا اتفاق خواهد افتاد. این زمان برای میله ۵ آدمکی ۱۰ ثانیه است. اگر توپ در زیر پای بازیکن شما باشد و حریف تان میله اش را الکی به کناره های زمین بکوبد زمانی که به شما فرصت داده شده است دوباره از اول شروع خواهد شد و شما ۱۰ یا ۱۵ ثانیه فرصت خواهید داشت. 

نکته مهم در بازی: هر سه خطایی که یک تیم مرتکب شود یک ضربه پنالتی به حریفش تقدیم خواهد شد! توپ بر روی نقطه پنالتی که کنار مهاجم وسط قرار دارد، کاشته می شود و توسط مهاجمان زده می شود.

نکات تکنیکی در فوتبال دستی

نکات و تکنیک های فوتبال دستی

اگر بتوانید مهمترین نکات بازی و فرمول های فوتبال دستی را به طور صحیح یاد بگیرید و موارد آموزش فوتبال دستی این مقاله را به درستی اجرا کنید مطمئن باشید که در مدت زمان کوتاه تری با تمرین و تکرار و انجام حرکات درست به یک بازیکن حرفه ای تبدیل خواهید شد. نکاتی که بهتر است قبل از بازی و اجرای تکنیک های فوتبال دستی بدانید: 

1. در بازی های حرفه ای دیدن شدت چرخش دسته های میز فوتبال دستی بسیار لذت بخش است ولی چرخاندن دسته ها بدون هدف نه تنها منجر به گل نمی شود حتی ممکن است گل به خودی اتفاق بیفتد. چرخش ۳۶۰ درجه میله ها طبق قوانین، خطا محسوب می شود.

2. در فوتبال دستی دیواره های میز، یارهای نامرئی هستند و به راحتی می توان برای رسیدن به هدف از آنها استفاده کرد. پس در حین بازی کمک گرفتن از دیواره های میز فوتبال دستی را فراموش نکنید.

3. اگر حریف بسیار سرعتی بازی می کند بهتر است مانند یک کمک داور فوتبال بیشتر وقت را مراقب نیمه زمین خود باشید در این صورت بیشتر با توپ هماهنگ می شوید.

4. به علت این که بازیکنان فوتبال دستی توانایی هد زدن، هند کردن، تکل زدن و غیره را ندارند باید چنان آدمک های ردیف دفاع را حمایت کنید تا دروازه را کاملا پوشش دهند.

 

امتیاز کاربران
(هر ستاره 10 توان)
شما هم میتوانید به این مقاله امتیاز دهید!
نظر خود را بنویسید
(هر نظر تا 2000 توان)