ارسال رایگان سفارشهای بالای 200 هزارتومان
  • شنبه تا پنجشنبه ساعت ۱۰-۱۹
  • ۰۲۱-۵۴۰۲۱۰۰۰
تعداد کالاهای موجود در انبار در حال حاضر 151522 عدد
تعداد کالاهای موجود در انبار در حال حاضر 151522 عدد

خصوصیات میز فوتبال دستی که قبل از خرید باید بدانید

10 (هر لایک 10 توان)
امتیاز کاربران : 4.38 از 5

 

فوتبالیست ها و میز فوتبال دستی

تاریخچه فوتبال دستی

ریشه های بازی فوتبال دستی کمی نامشخص اند. فوتبالدستی (Foosball) در سال های ۱۸۸۰ و ۱۸۹۰ به طور همزمان در نقاط مختلف اروپا آغاز شده و هرکسی بر آن ادعایی دارد. در سال ۱۹۰۱ در ایالات متحده آمریکا فوتبال روی میز ثبت اختراع شد ولی تنها چیزی که برای آن سند رسمی وجود دارد این است که هارولد سیرلز تورتون انگلیسی برای بازی فوتبال دستی ثبت اختراع کرده است که تقریبا شبیه بازی امروزی است. درخواست ثبت اختراع در ۱۴ اکتبر ۱۹۲۱ توسط هارولد داده شد و یکم نوامبر ۱۹۲۳ در بریتانیا با این ثبت موافقت گردید. هر کس با بیان توضیحات بیشتر تصمیم بر این دارد که ایده بازی درخشان و مفرح فوتبال دستی را به خود اختصاص دهد. اما میزهای فوتبال دستی به شکلی رسمی که امروزه بیشتر مورد استفاده قرار می گیرد، سال ۱۹۳۷ توسط آلخاندرو فینیستر خلق شد. حتی نقل است که لوسین روسنگارت، کارمند کارخانه سیتروئن برای سرگرم کردن بچه هایش در روزهای بارانی میز فوتبالدستی رو ساخته است!!!

پترسون و فوتبالدستی

ورود فوتبال دستی به فضای باز

گرچه رقابت های سازمان یافته فوتبال دستی در دهه های ۱۹۴۰ و ۱۹۵۰ در اروپا مورد توجه قرار گرفت اما در دهه ۱۹۶۰ لورنس پترسون یک نظامی آمریکایی که در آلمان مستقر بود و به ایالات متحده آمریکا فرستاده شد، به علت محبوبیت زیاد فوتبال در بین آمریکاییها و این که خودش بسیار عاشق میزهای فوتبال دستی بود، تصمیم گرفت این بازی را از خانه های مردم به مکان های عمومی بکشاند. بدین ترتیب باکمک صاحبان بار، مسابقات منطقه ای فوتبالدستی را در مایسولا و مونتانا برگزار کرد. او سپس نام تجاری سفارشی خود را که در مسابقات، فوتبال دستی شناخته شده بود، به همگان معرفی کرد.

اولین مسابقات فوتبال دستی

اولین مسابقه حرفه ای پترسون در سال ۱۹۷۲ با مبلغ ۱۵۰۰ دلار جایزه برگزار گردید و در طی این دوره زمانی، فوتبالدستی در سراسر کافه ها و سالن استخرها با استقبال عموم مردم برگزار می شد و همچنان ادامه یافت تا به مسابقات قهرمانی کشوری رسید. تورهای حرفه ای و رویدادهای پولی بزرگ نیز زمانی آغاز شد که پدر بنیاد فوتبال دستی حرفه ای ، لی پپارد سیاتل از واشنگتن، در سال ۱۹۷۶ "تور چهارم میلیون دلاری" را اعلام کرد.

فردریک کالینگنان بلژیکی

فدراسیون فوتبال دستی (ITSF)

در سال ۲۰۰۲ فدراسیون بین المللی (ITSF) در فرانسه با هدف ارتقای ورزش فوتبالدستی به عنوان یک سازمان ورزشی سازماندهی شد. تنظیم مسابقات بین المللی و همکاری با کمیته المپیک (IOC) انجام گرفت و بالاخره در سال ۲۰۰۳ این مسابقات قهرمانی در کل اروپا نشر یافت و جهانی شد.
تاریخ این گونه حکایت می کند که بهترین بازیکن فوتبال روی میز، فردریک کالیگنان، بلژیکی ۳۸ ساله، سال ۱۹۹۹ عنوان قهرمانی فوتبال دستی را به دست آورد و او یکی از قهرمانان برتر با کسب بهترین افتخارات در بازی فوتبال روی میز است.                                                                                                                      

لوگوی فدراسیون فوتبال روی میز

البته در سال های اخیر با ایجاد بازی های ویدئویی و رایانه ای، محبوبیت فوتبال دستی کمتر شده است. ولی با این وجود هنوز در بعضی از جوامع این بازی در حال پیشرفت می باشد. در بعضی نقاط دنیا تکمیل بازی فوتبال روی میز به اوج عملکرد خود رسیده است و با دیدن بازی حرفه ای ها هیجانی خاص به همه دست می دهد.
مسابقات فوتبال دستی از ژانویه سال 2009 تاکنون در حال اجراست. در مسابقات جام جهانی و مسابقات جهانی ITSF 2013، تقریبا 500 بازیکن از 30 کشور در نانت، فرانسه به رقابت پرداختند. در همان سال تیم ایالات متحده عملکرد فوق العاده ای داشت و جام جهانی فوتبال دستی را به دست آورد.

فوتبال دستی بازی همگانی

فوتبال دستی به ظاهر ساده ولی بسیار جذاب

برای اکثر مردم بازی فوتبال دستی چرخاندن آدمک های کوچک است. کشیدن و هل دادن میله ها و ضربه زدن توسط آدمک های فوتبال روی میز که اغلب سخت بنظر میرسد. بازیکنان همچنان امیدوارند که توپ به نوعی به یک آدمک در اواسط چرخش برخورد کند، معجزه ای اتفاق بیفتد ، وارد هدف شود و  گُ ُ ُ ُ ُ ُ ُ ُ ُ ُل

اما این بخش درست ماجرا نیست!!!

 

آدمک های فوتبال دستی

فوتبال دستی در زبان های دیگر

فوتبال میزی، فوزبال (در زبان آلمانی) و گاهی اوقات تیش فوزبال، کیکر، سوکر، بیلیاردینو یا همانطور که در محافل انگلیس بیشتر شناخته شده است، "Footie Table" یک بازی هماهنگی دست وچشم است که یک بازیکن حرفه ای نیاز به درجه بالایی از تمرین مبتنی بر تکرار، برای رسیدن به یک بازی استاندارد خوب دارد. یک بازیکن حرفه ای فوتبال دستی سال ها باید تمرین کند تا بتواند توپ را به درستی کنترل کرده و تکنیک های عبور مناسب را برای رسیدن به ضربه کامل و هدف آماده کند. او باید مهارت های لازم ذهنی و فیزیکی را به خوبی بیاموزد. 
در واقع یک بازیکن فوتبال دستی حرفه ای باید سرعت توپ خود را به ۵۶ کیلومتر برساعت ( ۳۵ مایل بر ساعت ) برساند. 

انواع سبک های بازی فوتبالدستی 

 

فوتبال دستی آمریکایی

1. فوتبال دستی به سبک آمریکایی:

این سبک فوتبال دستی، فوتبال روی میز تگزاس نامیده می شود. در سبک آمریکایی میز فوتبالدستی عموما از جنس چوب بوده و توپ آن پلاستیکی ضخیم است. همچنین آدمک های بازی فوتبال دستی از پلاستیکی سخت تر از جنس توپ آن ساخته شده اند. قوانین قدرت در یک بازی سریع کاملا رعایت شده است. در میز فوتبال دستی آمریکایی سه آدمک در جلوی دروازه قرار گرفته اند، که این در مقایسه با سایرکشورها متفاوت است.

میزهای فوتبال دستی فرانسوی

2. فوتبال دستی به سبک فرانسوی:

جنس میز فوتبال دستی فرانسوی به نظر شبیه جنس کفپوش های پلاستیکی میماند و توپ آن چوب پنبه ای بوده که باعث افزایش کنترل بازی توسط بازیکن می شود. همچنین برعبور درست توپ از دروازه تاکید می کند. دقیقا مانند یک فوتبال واقعی.

میز فوتبال دستی آلمانی

3. فوتبال دستی به سبک آلمانی:

دسته های میز فوتبال دستی آلمانی روان ترین دسته ها هستند، که کنترل نهایی توپ را بیش از حد مشکل می کنند. در سبک آلمانی فوتبال دستی، بازی قدرتی بخوبی به نمایش گذاشته می شود.

میزهای فوتبال دستی ایتالیایی

4. واما فوتبال دستی به سبک ایتالیایی

میزهای فوتبال دستی ایتالیایی ترکیبی خوب از همه سبک هاست. در ساخت این میزها از شیشه هایی در کف برای سریعتر شدن بازی استفاده شده و ورقه های پلاستیکی در اطراف زمین میز فوتبالدستی برای کاهش سرعت توپ به خوبی و بادقت درنظر گرفته شده است.

جهت اطلاعات بیشتر در مورد میزهای فوتبال دستی ایتالیایی اینجا کلیک کنید

میزهای فوتبال دستی تورنادو برند فاس

برندهای معتبر میز فوتبال دستی (Foosball)

تعداد زیادی از انواع مختلف میز فوتبال دستی در بازار وجود دارد که برند های معتبر استفاده شده در مسابقات جهانی ITSF عبارتند از: 

• تورنادو (Tornado)

• فاس (FAS)

• بنزینی (Bonzini)

• روبرتو اسپورت (Roberto Sport)

• فایربال (Fireball)

• گارلاندو (Garlando)

• لئون هارت (Leon Hart)

میزهای فوتبال دستی تورنادو را اینجا ببینید

ترتیب آدمک ها(فوزمن ها) در میز فوتبالدستی

ترتیب قرارگیری آدمک های میز فوتبال دستی

ترتیب قرارگیری میله های فوتبال دستی و آدمک ها در تصویر نشان داده شده برای میزهای فوتبالدستی استاندارد در رقابت های ITSF رایج است. با وجود تغییرات مهم و متفاوت در میزهایی که در اسپانیا و آمریکای جنوبی استفاده می شود، هست. پیکربندی و چیدمان آدمک ها در جدول نمایش داده شده از سمت چپ به راست در یک طرف میز فوتبال دستی،  معمولا بدین شرح  است:

هیجان در بازی فوتبال دستی

قوانین فوتبال دستی

این بازی را می‌توان در سالن‌های سرپوشیده، در فضای باز و حتی در خانه نیز انجام داد. فوتبال دستی می تواند توسط دو نفر (به صورت تک تک) و همچنین با چهار نفر (دو تیم دو نفره) برگزار گردد. در این حالت، یک بازیکن معمولا دو ردیف دروازه بان و دفاع را کنترل می کند و دیگر هم تیمی او دو ردیف خط میانی و خط حمله را در دست دارد و یک تا ۴ نفر هم می‌توانند ذخیره باشند. در مسابقات غیر رسمی، حضور سه یا چهار بازیکن در هر طرف میز نیز رایج است.

شروع بازی فوتبالدستی از حفره دیواره میز

فوتبال روی میز  و قوانین

♦ بازی زمانی شروع می شود که توپ به راحتی با دست جلوی پاهای آدمک ها در مرکز میز قرار گیرد و یا از سوراخ کنار دیواره در مرکز میز وارد صفحه بازی شود. برای تعیین اینکه کدام یک از بازیکنان یا تیم برای اولین بار حق شروع بازی را دارد استفاده از یک سکه معمول تر است. 
♦ بازیکنان باید با لباس و کفش ورزشی مناسب در مسابقات شرکت کنند. 
♦ در ابتدای مسابقه برای مشخص شدن این که چه کسی بازی را شروع کند از سکه استفاده می شود.
♦ کسی که برای اولین بار یا بعد از گل خوردن بخواهد بازی را شروع کند توپ را جلو پای بازیکن وسط قرار می دهد و با صدای بلند به حریف اعلام آمادگی می کند. تا زمانی که حریف اعلام آمادگی نکرده است نمی توان بازی را شروع کرد. حتما در شروع بازی باید توپ بین دو آدمک میانی به حرکت دربیاید و بعد از یک مکث کوتاه ضربه زده شود. 
♦ هر تیم بعد از زدن گل، باید شمارنده کنار زمینش را یکی افزایش دهد. حال اگر به هر دلیلی فراموش کنند این کار را انجام دهند و بازی را شروع کنند گل آن ها پرپر خواهد شد و برای زدن آن دوباره باید تلاش کنند!
♦ اگر توپی وارد دروازه شود اما به علت شدت زیاد ضربه زننده، توپ به داخل زمین برگردد گل محسوب می شود و بازی متوقف خواهد شد.
♦ به توپی که بین دو بازیکن به صورتی قرار بگیرد که هیچ کدام نتوانند به آن ضربه بزنند توپ مرده می گویند. توپ مرده در هر قسمت از زمین متعلق به بازیکنی است که توپ به دروازه بان او نزدیک تر است. توپ را برمی دارد و بازی را از زیر میله دو آدمکی شروع می کند. حالا اگر توپ دقیقا در وسط زمین مانده باشد! توپ متعلق به تیمی است که آخرین گل را خورده است.
♦ اگر بر اثر شدت ضربه توپ از زمین خارج شود اوت اتفاق افتاده است و تیم حریف بازی را از زیر میله دو آدمکی اش می بایست شروع کند.
♦ زمانی که توپ در زیر پای بازیکن فوتبال دستی قرار دارد نباید دست از روی همان میله برداشته شود یعنی باید حداقل بین دو بازیکن پاس کاری انجام شده و بعد ضربه زده شود.

مشخص کردن امتیازات و زمان بازی فوتبال دستی

زمان بازی فوتبال دستی: در مسابقات تیمی‌ و انفرادی در ۵ زمان ۱۵ دقیقه‌ای ورزشکاران با هم رقابت می‌کنند. زمان استراحت بین هر ست ۳۰ ثانیه است. بازیکن برنده حداقل ۳ ست از ۵ ست بازی را باید از آن خود کرده باشد.
تعداد گل های هدف در بازی فوتبالدستی ۵ یا ۱۰ حساب میشود ولی در بازی سبک بنزینی تعداد نهایی گل ها ۷ میباشد.

 

فوتبال روی میز و ورزشکاران موفق

خطاهای فوتبال دستی

► چرخاندن میله‌ بیشتر از ۳۶۰ درجه و نگهداری بیش از حد توپ خطا محسوب می‌شود. 

► تکان دادن میز یا هر نوع حرکتی غیر از بازی با میله‌ها حتی صحبت کردن که باعث پرت شدن حواس حریف شود، خطا محسوب می‌شود. 

► برداشتن هر دو دست از روی میله‌ها و ترک کردن میز بدون اخذ وقت استراحت نیز خطا محسوب می‌شود. 

► ضربه زدن به میز با میله یا به اصطلاح تقه زدن نیز خطاست. همیشه دو داور در طرفین میز می ایستند و انگشت شست خود را بر روی میز قرار می دهند. اگر لرزشی را احساس کنند به تیم خاطی اخطار خواهند داد.

► تعویض مدام دست ها بر روی میله‌هایی که توپ در زیر آدمکهای آن وجود ندارد نیز عاملی گیج‌کننده برای حریف محسوب شده و خطاست. اصولاً هر نوع حرکتی که موجب گیج شدن حریف شود خطا محسوب میگردد. 

► شروع بازی بدون گفتن کلمه حاضر و بدون شنیدن پاسخ نیز خطاست (البته طرف مقابل 3 ثانیه فرصت پاسخ دارد) اما اگر شروع‌کننده پاسخ را نشنود و بازی شروع شود، به شروع‌کننده نیز تذکر داده می‌شود. 

► استفاده از تایم اوت بیش از حد معمول نیز خطا و موجب از دست دادن بازی یا محرومیت در بازی‌ها می‌شود.

► زمانی که توپ زیر میله ۲ یا ۳ آدمکی است، بازیکن ۱۵ ثانیه فرصت دارد تا ضربه بزند در غیر این صورت خطا اتفاق خواهد افتاد. این زمان برای میله ۵ آدمکی ۱۰ ثانیه است. اگر توپ در زیر پای بازیکن شما باشد و حریف تان میله اش را الکی به کناره های زمین بکوبد زمانی که به شما فرصت داده شده است دوباره از اول شروع خواهد شد و شما ۱۰ یا ۱۵ ثانیه فرصت خواهید داشت. 

 

نکته مهم: هر سه خطایی که یک تیم مرتکب شود یک ضربه پنالتی به حریفش تقدیم خواهد شد! توپ بر روی نقطه پنالتی که کنار مهاجم وسط قرار دارد، کاشته می شود و توسط مهاجمان زده می شود.

 

درباره ی فوتبال روی میز

نکاتی که بهتر است قبل از بازی فوتبال دستی بدانید: 

1. در بازی های حرفه ای دیدن شدت چرخش دسته های میز فوتبال دستی بسیار لذت بخش است ولی چرخاندن دسته ها بدون هدف نه تنها منجر به گل نمی شود حتی ممکن است گل به خودی اتفاق بیفتد.

2. در فوتبال دستی دیواره های میز، یارهای نامرئی هستند و به راحتی می توان برای رسیدن به هدف از آنها استفاده کرد. پس در حین بازی کمک گرفتن از دیواره های میز فوتبال دستی را فراموش نکنید.

3. اگر حریف بسیار سرعتی بازی می کند بهتر است مانند یک کمک داور فوتبال بیشتر وقت را مراقب نیمه زمین خود باشید در این صورت بیشتر با توپ هماهنگ می شوید.

4. به علت این که بازیکنان فوتبال دستی توانایی هد زدن، هند کردن، تکل زدن و غیره را ندارند باید چنان آدمک های ردیف دفاع را حمایت کنید تا دروازه را کاملا پوشش دهند.

میزهای فوتبال دستی خانگی در ایران اسپورتر

میزهای فوتبال دستی خانگی

این میزهای فوتبال دستی برای استفاده در منزل طراحی شده اند. بادوام، باارزش و سرگرم کننده برای کل اعضای خانواده بوده و با طیف گسترده ای از قیمت های مختلف متناسب با بودجه خانواده می باشد. میزهای فوتبال دستی خانگی بچه ها را از فضای صفحه تلویزیون و تبلت و بازی های کامپیوتری جدا کرده و یک فضای اجتماعی واقعی لذت بخش را برای کل خانواده ایجاد می کند. میزهای فوتبالدستی بدون پایه و میزهای فوتبالدستی تاشو نیز از انواع دیگر فوتبال دستی ها بوده که به صورت فانتزی استفاده می شوند. 

جهت اطلاعات بیشتر در مورد فوتبال دستی خانگی اینجا کلیک کنید

میزهای فوتبال دستی باشگاهی ایران اسپورتر

میزهای فوتبال دستی فضای باز

این میزها دارای اجزای ضد آب است که آنها را برای نصب در فضای باز مناسب می کند. لذت بردن از بازی هیجانی در آب و هوای تازه بیرون از ویژگی های میز فوتبالدستی فضای باز است. هنگامی که آب و هوا زیاد مساعد نیست فقط کافیست آن را با کاور مخصوص پوشش داده و آماده باشید تا در هوای جوی مساعد بازی خود را آغاز کنید.

جهت اطلاعات بیشتر در مورد فوتبال دستی فضای باز اینجا کلیک کنید

میزهای فوتبال دستی لوکس و لاکچری

میزهای فوتبال دستی لوکس

اگر شما در بازار به دنبال یک میز فوتبالدستی مدرن با کیفیت عالی هستید بهترین و جامع ترین میز های فوتبال دستی موجود برای خانه های لوکس را می توانید متناسب با فضای در نظر گرفته، انتخاب کنید. اکنون به راحتی می توانید میزهای فوتبال دستی شیک که قابل ست کردن با رنگ دکوراسیون منزل تان باشد، در بازار پیدا کنید. میزهای فوتبالدستی لوکس نمایشگاه زیبایی در فضای باز باغ و ویلای شما ایجاد می کند. با انتخاب یک میز فوتبال دستی لاکچری وضعیت تازه و منحصربفردی را به فضای خانه خود اضافه کنید.

میزهای فوتبال دستی با رویه حفاظ شیشه ای

میزهای فوتبال دستی تجاری

میزهای فوتبالدستی تجاری دارای قابلیت های استفاده از سکه یا ژتون هستند. برای باشگاه ها و اماکن عمومی طراحی شده و همیشه مرکز توجه می باشند. این میزها برای محیط های بیرون بسیار سرگرم کننده بوده و موجب ایجاد هیجان می شوند. سطح رویی میزهای فوتبال دستی تجاری اغلب دارای یک صفحه شیشه ای هستند تا توپ به بیرون پرتاب نشود و بازیکنان به راحتی می توانند از زیر شیشه، بازی را کنترل کنند.

جهت اطلاعات بیشتر در مورد فوتبال دستی تجاری اینجا کلیک کنید

فوتبالدستی دسته تلسکوپی فاس اسمایل

تفاوت بین دسته های ساده و دسته های تلسکوپی میزهای فوتبال دستی

میزهای فوتبال دستی به طور سنتی با دسته های ساده ساخته شده اند، به این معنی که دسته میله ها از طرف دیگر میز خارج شده و عقب و جلو می روند. در سال های اخیر بازار تکنولوژی میزهای فوتبال دستی افزایش یافته است، تولید کنندگان "دسته های تلسکوپی" را معرفی کرده اند. این دسته ها مانند یک آستین طراحی شده اند، به طوری که آنها به سمت داخل و خارج حرکت می کنند اما از طرف مقابل میز بیرون نمی روند. هنگام خرید یک میز فوتبالدستی برای خانه، دسته های تلسکوپی اغلب به عنوان گزینه ایمن تر در نظر گرفته می شوند. دسته های تلسکوپی طراحی شده به علت خارج نشدن از طرف دیگر میز، بازی حریف مقابل را مختل نمی کنند. همچنین برای کودکانی که کنار میز ایستاده و تماشاچی بازی فوتبال دستی هستند، بسیار مطمئن و ایمن تر است. آدمک های داخل زمین فوتبال دستی به میله ها پرس شده اند که این کار کیفیت، دوام و سرعت عمل بازی را افزایش می دهد.

جهت اطلاعات بیشتر در مورد فوتبالدستی دسته تلسکوپی اینجا کلیک کنید

 

امتیاز کاربران
(هر ستاره 10 توان)
شما هم میتوانید به این مقاله امتیاز دهید!
نظر خود را بنویسید
(هر نظر تا 2000 توان)

نظرات کاربران

2 نظر
احمد محمدزاده ارسال شده در ۸ تیر ۱۳۹۸

واقعا اطلاعات مفیدی درباره فوتبال دستی به دست آوردم

پاسخ دهید
امیر محمد رضایی ارسال شده در ۷ تیر ۱۳۹۸

سلام ممنون از خواندن اطلاعات کاربردی این مقاله لذت بردم

پاسخ دهید